Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ έδωσε το φιλί της ζωής στην προβληματική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και …ίσως και στον Ερικ Τεν Χαγκ, καθώς την οδήγησε στη νίκη με 2-1 στο δραματικό τέλος επί της Μπρέντφορντ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με το γκολ του Γιένσεν στο 26ο λεπτό και κρατούσε άνετα την πρωτοπορία στο σκορ, βαδίζοντας προς μια ιστορική νίκη μέσα στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Σκωτσέζος μέσος όμως μπήκε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό και κατάφερε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (!) να χαρίσει μια ανέλπιστη νίκη στη Γιουνάιτεντ, που για μια ακόμη φορά απογοήτευσε με την εμφάνιση της.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ-ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Η Τσέλσι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπέρνλι, αλλά στη συνέχεια ξέσπασε και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-1, ενώ τη μεγαλύτερη έως τώρα νίκη της στη σεζόν πέτυχε η Εβερτον επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Μπόρνμουθ.

Νωρίτερα, η Τότεναμ του Αγγελου Ποστέκογλου συνεχίζει να εντυπωσιάζει και πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα σε σεζόν τις τελευταίες δεκαετίες (από το μακρινό 1961 όταν είχε κατακτήσει το νταμπλ στην Αγγλία), καθώς νίκησε στην έδρα της Λούτον με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το εντυπωσιακό για τη μαχητικότητα της ομάδας του Λονδίνου είναι το γεγονός πως πήρε τους τρεις βαθμούς, μολονότι αγωνίστηκε σε ολόκληρο β’ μέρος με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπισούμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ολλανδός στόπερ Φαν ντερ Φεν στο 52ο λεπτό.