Φινάλε-θρίλερ στο «Εμιρέιτς», με την Άρσεναλ να παίρνει τεράστια νίκη στις καθυστερήσεις με 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο μεγάλο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής της Premier League.

Τα γκολ των Ράσφορντ και Όντεγκααρντ σε διάστημα δύο λεπτών στο πρώτο ημίχρονο είχαν διαμορφώσει το 1-1 από το 28ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό θα έμενε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ωστόσο, στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Ντέκλαν Ράις, η πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία των Λονδρέζων, έβαλε μπροστά την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα και τρία λεπτά μετά ήρθε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς να «σφραγίσει» το τρίτο «τρίποντο» για τους «κανονιέρηδες».

Κι όλα αυτά ενώ στο 88ο λεπτό η Γιουνάιτεντ είχε πετύχει γκολ με τον 19χρονο Αργεντινό, Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, το οποίο τελικά δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR (οφσάιντ).

Η 4η αγωνιστική:

Λούτον-Γουέστ Χαμ 1-2 (90+2΄ Άντερσεν – 37΄ Μπόουεν, 85΄ Ζούμα)

Σέφιλντ Γιουν.-Εβερτον 2-2 (33΄ Άρτσερ, 45+3΄αυτ. Πίκφορντ – 14΄ Ντουκουρέ, 55΄ Ντανζούμα)

Μπρέντφορντ-Μπόρνμουθ 2-2 (7΄ Γένσεν, 90+3΄ Μπουμό – 30΄ Σολάνκε, 77΄ Μπρουκς)

Μπέρνλι-Τότεναμ 2-5 (4΄ Φόστερ, 90+4΄ Μπράουνχιλ – 16΄, 63΄, 66΄ Σον, 45+2΄ Ρομέρο, 54΄ Μάντισον)

Τσέλσι-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (48΄ Ελάνγκα)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 5-1 (31΄ Άλβαρες, 45+5΄ Ακε, 58΄, 70΄πεν, 90+5΄ Χάαλαντ – 33΄ Ριμ)

Μπράιτον-Νιούκαστλ 3-1 (27΄, 65΄, 70΄ Φέργκιουσον – 90+2΄ Γουίλσον)

Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 3-2 (56΄,85΄ Εντουάρ, 78΄ Εζε – 65΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν, 90΄+6 Κούνια)

Λίβερπουλ-Αστον Βίλα 3-0 (3΄ Σομποσλάι, 22΄αυτ. κας, 55΄ Σαλάχ)

Αρσεναλ-Μάντσεστερ Γ. 3-1 (28΄ Όντεγκααρντ, 90΄+6 Ράις, 90+9 Γκαμπριέλ Ζεσούς – 27΄ Ράσφορντ)