Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σαουθάμπτον, η οποία πασχίζει για την σωτηρία της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ της μεταξύ τους αναμέτρησης, για την 14η αγωνιστική της Premier League.
Οι «Άγιοι» προηγήθηκαν με γκολ του Άρμστρονγκ στο 13’, ενώ ο Σοάρες στο 20’ διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο 33’ ο Λουκάκου μείωσε σε 2-1, έξι λεπτά αργότερα ο Ερέρα ισοφάρισε, ωστόσο η ομάδα του Μουρίνιο δεν μπόρεσε να φτάσει στην επίτευξη κι ενός τρίτου γκολ, μένοντας έτσι στο -16 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Nωρίτερα, χωρίς να αποδώσει σπουδαίο ποδόσφαιρο η Μάντσεστερ Σίτι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε με 3-1, στην έδρα της, την Μπόρνμουθ.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατέκτησε άλλους τρεις βαθμούς και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα η Γουέστ Χαμ πήρε σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ με 3-0, με ηγέτη τον Τσιτσαρίτο, που πέτυχε δύο γκολ της ομάδας του Λονδίνου.