Σε εντός έδρας στραβοπάτημα υποχρεώθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Έβερτον στο «Ολντ Τράφορντ» με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες την Κυριακή με 1-1 σκορ, για την 17η αγωνιστική της Premier League.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό, με τον Λίντελοφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας έτσι προβάδισμα στους «εφοπλιστές».

Ο παίκτης των «κόκκινων διαβόλων» αιφνιδιάστηκε μετά από στημένη φάση και άθελά του σκόραρε εις βάρος της ομάδας του.

Στη φάση υπήρχε πάντως υποψία επιθετικού φάουλ του Ρισάρλισον στον Ντε Χέα.

Ευτυχώς για τους «μπέμπηδες», στο 77ο λεπτό ο Γκρίνγουντ ισοφάρισε, όταν νίκησε τον Πίκφορντ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, σώζοντας έτσι τον βαθμό για την Γιουνάιτεντ που μετρά 25 πόντους, όσους και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Από εκεί και πέρα, νικηφόρα πέρασε από το «Molineux Stadium», η Τότεναμ, επικρατώντας με 2-1 της Γουλβς.

Ο Βέλγος κεντρικός αμυντικός Γιαν Βερτόνγκεν λύτρωσε τους Λονδρέζους πετυχαίνοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το νικητήριο γκολ με κεφαλιά.

Η Τότεναμ είχε προηγηθεί στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Μόουρα, αλλά στο 67′ ο Τραορέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Χάρη στο σημερινό της «διπλό» η Τότεναμ ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της Premier League.