Με γκολ του Μπρίαν Οβιέδο στο 86ο λεπτό, η Έβερτον άλωσε το «Όλντ Τράφορντ» επικρατώντας 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ντέιβιντ Μόγες.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, αμφότεροι οι μονομάχοι έχασαν ευκαιρίες. Με τη συμπλήρωση 86 λεπτών στην αναμέτρηση, η άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πιάστηκε στον ύπνο μετά από γύρισμα του Ρομέλου Λουκάκου στο δεύτερο δοκάρι και ο επερχόμενος Οβιέδο δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ντάβιντ ντε Χέα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Εβρά, Βίντιτς, Σμόλινγκ, Ράφαελ (58′ Νάνι), Γκιγκς, Φελαϊνί, Γουέλμπεκ (81′ Ερνάντες), Καγκάβα (58′ Γιανουζάι), Βαλέντσια, Ρούνεϊ.

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Οβιέδο, Ντιστέν, Τζαγκιέλκα, Κόουλμαν, Μακάρθι, Μπάρι, Πίναρ (80′ Όσμαν), Μπάρκλεϊ (69′ Ντεουλοφέου), Μιραλάς (92′ Νέισμιθ), Λουκάκου.

Η χρησιμοποίηση πολλών αναπληρωματικών δεν εμπόδισε την Άρσεναλ να κάμψει την αντίσταση της Χαλ. Η πρωτοπόρος της Premier League επικράτησε 2-0 χάρη στα γκολ των Νίκλας Μπέντνερ, στο 2ο λεπτό του πρώτου μέρους και Μεσούτ Εζίλ στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Μέρτεζακερ, Τζένκινσον, Φλαμινί, Ράμσεϊ (80′ Αρτέτα), Καθόρλα, Εζίλ, Ροσίτσκι (73′ Γουόλκοτ), Μπέντνερ (73′ Γουίλσιρ).

Χαλ (3-5-2): Μακγκρέγκορ, Φιγκερόα, Μπρους, Τσέστερ, Μπρέιντι (58′ Ρόζενιορ), Χάντλστοουν, Μέιλερ, Λίβερμορ, Ελμοχαμαντί, Γκρέιαμ (58′ Μπόιντ), Σαγκμπό (74′ Γκέντο).

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος έκανε «καρέ» και έδωσε μία ασίστ, η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 5-1 της Νόριτς και επανήλθε στις επιτυχίες. Ο 26χρονος γκολτζής άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με εκπληκτικό βολέ από τα 40 μέτρα, διπλασίασε τα γκολ στο 29ο, «ξαναχτύπησε» στο 35ο και έκανε «καρέ» με εκτέλεση φάουλ στο 74ο.

Το γκολ του Μπράντλεϊ Τζόνσον στο 83ο λεπτό έσπασε τη… μονοτονία, ενώ εκείνο του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 88ο απέδειξε ότι μπορούν να σκοράρουν και άλλοι παίκτες της Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Άγκερ, Σκρτελ, Τζόνσον, Άλεν, Τζέραρντ, Στέρλινγκ, Κουτίνιο, Χέντερσον (69′ Λουίς Αλμπέρτο), Σουάρες (92′ Ιάγο Άσπας).

Νόριτς (4-1-4-1): Ρούντι, Όλσον, Μπασόνγκ, Μπένετ, Μάρτιν, Φερ (72′ Γουιτάκερ), Ρέντμοντ, Τζόνσον, Χάουσον, Χούλαχαν (62′ Μέρφι), Ελμάντερ (69′ Χούπερ).

Επιμέλεια: Κατερίνα Νινιού