Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έδειξε… έλεος στην έξοδό της στο Σαουθάμπτον, επικρατώντας με 4-1, στο Saint Mary”, χάρη σε δύο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ με τα οποία έφτασε τα 30 στην Premier League, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής.

Η μηχανή-γκολ» της Σίτι ξεπέρασε τον τραυματισμό στη βουβωνική χώρα που τον είχε αφήσει εκτός στη νίκη με το ίδιο σκορ (4-1) επί της Λίβερπουλ το περασμένο Σάββατο. Αφού πρώτα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με κεφαλιά, ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 68ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Γκρίλις, σε ένα… μαγικό γκολ! Νωρίτερα, στο 58ο λεπτό ο Άγγλος πλάγιος Τζακ Γκρίλις είχε κάνει το 2-0. Η Σαουθάμπτον μείωσε σε 3-1 στο 72ο λεπτό με τον Μάρα, για να διαμορφώσει με πέναλτι το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό ο Αργεντινός Χουλιάν Άλβαρες.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε τους 67 βαθμούς και παραμένει στη δεύτερη θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ η ουραγός Σαουθάμπτον παρέμεινε στους 23 βαθμούς.

Η 30η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0 (36΄ ΜακΤόμινεϊ, 71΄ Μαρσιάλ)

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (48΄ Τραορέ, 90+5΄ Γουότκινς)

Μπρέντφορντ-Νιούκαστλ 1-2 (45΄+ Τόνεϊ – 53΄ Ζοέλιντον, 61΄ Ισακ)

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-1 (23΄αυτ. Ριντ)

Λέστερ-Μπόρνμουθ 0-1 (40΄ Μπίλινγκ)

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (10΄ Σον, 79΄ Κέιν – 34΄ Ντανκ)

Γουλβς-Τσέλσι 1-0 (31΄ Νούνιες)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72΄ Μάρα – 45΄ & 68΄ Χααλαντ, 58΄ Γκρίλις, 75΄ πεν. Άλβαρες)