Την πρώτη απώλεια βαθμών στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ είχε το Σάββατο η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο Έτιχαντ με την Τότεναμ, στο πλαισιο της 2ης αγωνιστικής.

Όπως συνέβη και στον περσινό προημιτελικό του Champions League, οι «πολίτες» σκόραραν στις καθυστερήσεις, αλλά με τον ίδιο ακριβώς ψυχοβγαλτικό τρόπο (παρέμβαση του VAR) το γκολ του Ζεσούς ακυρώθηκε κι έτσι οι Λονδρέζοι έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα από την έδρα των πρωταθλητών.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Στέρλινγκ, όμως οι «πετεινοί» ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με αριστερό πλασέ του Λαμέλα.

Στο 35` ο Αγουέρο με πλασέ παραβίασε την εστία του Λορίς για το 2-1, όμως στο 56`, ο Μόουρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Όπως προαναφέραμε ο Ζεσούς, σκόραρε στις καθυστερήσεις, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε από το VAR, κι έτσι το ματς δεν ανέδειξε νικητή.

Ο Αγουέρο αντέδρασε όταν κληθηκε να γίνει αλλαγή στο 65` από τον Ζεσούς, κάτι που το έδειξε και στον προπονητή του, Πεπ Γκουαρδιόλα την ώρα που πήγαινε να καθίσει στον πάγκο.