Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-0 της Άστον Βίλα, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε το δεύτερο μέρος της 10ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

O Στέρλινγκ στο 22ο δευτερόλεπτο μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου άνοιξε το σκορ για τους «Πολίτες», οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 65` με εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκιντογκάν στο 70ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή, η Σίτι, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Φερναντίνιο με δεύτερο κίτρινη κάρτα στο 87`, μείωσε στους τρεις από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που έχει ματς λιγότερο.

Η 10η αγωνιστική:

Σαουθάμπτον-Λέστερ 0-9 (10΄ Τσίλγουελ, 17΄ Τίλεμανς, 19΄, 39΄, 57΄ Πέρεθ, 45΄, 58΄, 90΄+4 πεν. Βάρντι, 85΄ Μάντισον)

Μάντσεστερ Σ.-Άστον Βίλα 3-0 (46` Στέρλινγκ, 65` Ντε Μπρούινε, 70` Γκιντογκάν)