Ένα χρόνο μετά τον υποβιβασμό της στην Championship, η Σαουθάμπτον έχει πλέον τη μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στην Premier League. Στον δεύτερο ημιτελικό των play off ανόδου απέναντι στη Γουέστ Μπρομ του πρώην «ερυθρόλευκου» τεχνικού Κάρλος Κορμπεράν, οι «Άγιοι» ήταν… φωτιά και λαύρα, επικρατώντας με το εμφατικό 3-1. Και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, εξασφάλισαν την παρουσία τους στον τελικό ανόδου (το ματς των 200 εκατ. ευρώ), που θα πραγματοποιηθεί στις 26 Μαΐου (17:00) στο Γουέμπλεϊ.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, η Σαουθάμπτον προηγήθηκε στο 49′ με τον Σμολμπόουν φέρνοντας το ματς στα… μέτρα της. Από εκεί και πέρα ανέλαβε… δράση ο Άνταμ Άρμστρονγκ ο οποίος σημείωσε άλλα δύο γκολ (78′, 85′ πέν.) και σφράγισε την παρουσία της ομάδας του στον τελικό του θρυλικού λονδρέζικου σταδίου σε 9 βράδια.

Στο 8ο λεπτό των καθηστερήσεων, η Γουέστ Μπρομ σημείωσε το γκολ της τιμής με τον Κίπρε.