Ο τραυματισμός του Κιλιάν Εμπαπέ στον αριστερό αστράγαλο (αντικαταστάθηκε στο 31′), ήταν η μοναδική «σκιά» στη θριαμβευτική νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μαρσέιγ με 4-0, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο 24χρονος σούπερ σταρ των πρωταθλητών Γαλλίας, δέχθηκε ένα μαρκάρισμα απ’ τον Λεονάρντο Μπαλέρντι στο 7ο λεπτό, με αποτέλεσμα να υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο. Μετά τις πρώτες βοήθειες συνέχισε για λίγο στον αγώνα, για να δεχθεί ξανά τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ της Παρί στο 17′ («έδεσε» το πόδι του με επίδεσμο) και να αντικατασταθεί οριστικά απ’ τον Γκονσάλο Ράμος στο 31′.

Η κατάσταση του Εμπαπέ (που έχει ήδη 8 γκολ σε 5 επίσημα ματς φέτος) θα επανεκτιμηθεί εντός της Δευτέρας (25/9), για να διαπιστωθεί αν υπάρχει ενδεχόμενο απουσίας του απ’ το μεγάλο ματς της 4ης Οκτωβρίου με τη Νιούκαστλ στην Αγγλία, στη 2η αγωνιστική του Champions League.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι Παριζιάνοι χωρίς τον ηγέτη τους, τα πήγαν περίφημα απέναντι στο… φάντασμα της Μαρσέιγ (αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League), η οποία εξακολουθεί να ψάχνει τρόπο για να ξεφύγει απ’ την αγωνιστική και διοικητική κρίση στην οποία έχει περιέλθει. Ο Χακίμι στο 8′ κι ο Κολό Μουανί στο 37′ «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη της Παρί.

Για να έρθει στο δεύτερο 45λεπτο, ο… αντικαταστάτης του Εμπαπέ, Γκονσάλο Ράμος και να προσθέσει άλλα δύο γκολ (47′, 89′) κάνοντας ακόμη πιο… εφιαλτική τη βραδιά για τη Μαρσέιγ.

Στον πάγκο της ομάδας της Μασσαλίας κάθισε ως «υπηρεσιακός» τεχνικός ο 45χρονος Ζακ Αμπαρντονάντο, ο οποίος χρησιμοποίησε τους: Λόπεθ, Εμπεμπά, Ζιγκό, Μπαλέρντι (84′ Μεϊτέ), Κλος (84′ Ναντίρ), Ουναχί (46′ Χαρίτ), Ρονζιέ, Βερετού, Λόντι, Βιτίνια (46′ Εντιαγιέ), Ομπαμεγιάνγκ (75′ Κορέα).

Η 6η αγωνιστική:

Μονακό-Νις 0-1 (90΄+1΄ Μπογκά)

Ναντ-Λοριάν 5-3 (42′ Αμπλίν, 46′ Κομέρ, 55′ Μοχάμεντ, 83′ Μολέ, 90′ πεν. Σιμόν-6′ Ελί Κρουπί, 75′ Φεβρ, Αγιεγκούν)

Μπρεστ-Λιόν 1-0 (87΄ Μουνιέ)

Μετς-Στρασμπούρ 0-1 (83΄ Ντιαρά)

Χάβρη-Κλερμόν 2-1 (4′ Αλιουϊ, 7′ Μπαγιό – 45′ Κονατέ)

Λανς-Τουλούζ 2-1 (45′ Σαϊντ, 84′ Γκιλαβογκί – 33′ Γκελαμπέρ)

Μονπελιέ-Ρεν 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν-Μαρσέιγ 4-0 (8΄ Χακίμι, 37΄ Κολό Μουανί, 47΄, 89΄ Γκονσάλο Ράμος)