Το μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Coppa Italia είναι γεγονός. Η Ίντερ θ΄ αντιμετωπίσει τη Μίλαν στις 27/01, μετά τη δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Φιορεντίνα με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης.

Την Τρίτη, η Μίλαν πέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Τορίνο και σήμερα η «συμπολίτισσα», Ίντερ, χρειάστηκε το επιπλέον μισάωρο για να συνεχίσει στη διοργάνωση. Το γκολ που έστειλε τους «νερατζούρι» στους «8» πέτυχε ο Ρομέλου Λουκάκου με κεφαλιά στο 119′.

Η Ίντερ προηγήθηκε με το πέναλτι του Βιδάλ στο 40ό λεπτό, με τους γηπεδούχους να μην το βάζουν κάτω και να ισοφαρίζουν στο 57΄ με τον Κουαμέ. Το σκορ αυτό (1-1) δεν άλλαξε έως το φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση.

Οι δύο ομάδες του Μιλάνου θ΄ αναμετρηθούν την επόμενη Πέμπτη σε νοκ-άουτ ματς που θα στείλει τη μία εξ αυτών στους ημιτελικούς.