Με νίκη κόντρα στην Αταλάντα ολοκλήρωσε τις εφετινές της υποχρεώσεις στο Καμπιονάτο η Μίλαν, σε μία σεζόν που σίγουρα οι «ροσονέρι» θέλουν να ξεχάσουν.

Έπειτα από μία εφιαλτική χρονιά, η άλλοτε πρωταθλήτρια κατέληξε στην 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ ενδεχόμενη νίκη της Τορίνο, που αγωνίζεται την Κυριακή κόντρα στην Τσεζένα, θα τους βυθίσει στη 10η.

Κατά συνέπεια, ο Πίπο Ιντζάκι αποχαιρετά τον πάγκο των Μιλανέζων με την 4η εκτός έδρας νίκη της ομάδας έπειτα από 19 ματς.

Για την ιστορία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπασέλι στο 21ο λεπτό, ωστόσο πριν κλείσει το πρώτο μέρος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πατσίνι έγινε το 1-1.

Στο 38ο λεπτό, ο Μποναβεντούρα διαμόρφωσε το 1-2, ενώ στο 80ο σκόραρε για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τη Μίλαν.

Aταλάντα: Σπορτιέλο, Τσαπακόστα (79’ Ντ’ Αλεσάντρο), Μπεναλουάν, Μασιέλο, Ντελ Γκρόσο (27’ Τσερουμπίν), Μπαζέλι (66’ Σκαλόνι), Σιγκαρίνι, Γκράσι, Μοράλες, Ντένις, Γκόμες

Μίλαν: Αμπιάτι, Ντε Σίλιο (68’ Πόλι), Μεξές, Παλέτα, Μποκέτι, Φαν Γκίνκελ, Ντε Γιόνγκ, Μποναβεντούρα (89’ Ντι Μολφέτα), Χόντα, Πατσίνι, Ελ Σααραουΐ (83’ Καλάμπρια).