Η αποβολή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 61ο λεπτό δεν κόστισε τελικά στη Μίλαν, που πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το «Ένιο Ταρντίνι» απέναντι στην Πάρμα και θα διατηρήσει τη δεύτερη θέση, ό,τι κι αν κάνει η Γιουβέντους με αντίπαλο την Τζένοα.

Οι «ροσονέρι» ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Άντε Ρέμπιτς και Φρανκ Κεσί. Η αποβολή του Σουηδού άλλαξε τις ισορροπίες, οι «παρμέντσι» πίεσαν, μείωσαν με τον Ρικάρντο Γκαλιόλο, αλλά ως εκεί, και 4ο λεπρό των καθυστερήσεων ο Ραφαέλ Λεάο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, στη συνάντηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 30ής αγωνιστικής στη Serie A, η Σπέτσια πήρε πολύτιμη νίκη στο «Αλμπέρτο Πίκο» απέναντι στην Κροτόνε κι έκανε άλμα σωτηρίας, καθώς βρέθηκε στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού, με παιχνίδι περισσότερο.

Η 30η αγωνιστική:

Σπέτσια-Κροτόνε 3-2 (63΄ Βέρντε, 89΄ Ματζόρε, 90΄+2 Έρλιτς – 40΄ Τζίτζι, 78΄ Σίμι)

Πάρμα-Μίλαν 1-3 (67΄ Γκαλιόλο – 8΄ Ρέμπιτς, 44΄ Κεσί, 90΄+4 Λεάο)