Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία ου ο Καναδάς. Οι παίκτες του Τζόρντι Φερνάντεζ, απέκλεισαν τη Σλοβενία, με 100-89, στον μεταξύ τους προημιτελικό, ο οποίος ολοκληρώθηκε με τον «σταρ» των Σλοβένων, Λούκα Ντόντσιτς στα… αποδυτήρια, καθώς αποβλήθηκε στην 4η περίοδο με δεύτερη τεχνική ποινή!

Αντίπαλος του Καναδά στον ημιτελικό την ερχόμενη Παρασκευή (8/9) θα είναι η Σερβία. Η απογοητευμένη Σλοβενία θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο τη Λιθουανία, αύριο Πέμπτη (7/9).

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με επιμέρους σκορ 30-21 στην 3η περίοδο, ο Καναδάς έθεσε τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση, σημειώνοντας 50 πόντους συνολικά στο β΄ μέρος έναντι 39 της Σλοβενίας.

Ο γκαρντ της Οκλαχόμα, Σάι Γκίλζιους-Αλεξάντερ, ήταν ο MVP του ματς, σημειώνοντας 31 πόντους (14/16 βολές, 7/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα. Ο σμολ φόργουορντ των Νικς, Αρ Τζέι Μπάρετ είχε συγκομιδή 24 πόντους, 9 ριμπάουντ. Από 14 πόντους πρόσθεσαν για τον Καναδά, οι Νικέιλ Αλεξάντερ-Ουόκερ και Ντίλον Μπρουκς.

Στα 29:32 λεπτά που αγωνίστηκε ο Ντόντσιτς σημείωσε 26 πόντους με 4/6 τρίποντα. Μοίρασε 5 ασίστ, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πάλεψε για τους Σλοβένους, με 22 πόντους (4/10 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Κλειστό παιχνίδι, όπως αναμενόταν, έγινε από το πρώτο λεπτό, στον προημιτελικό Καναδάς-Σλοβενία, με το προβάδισμα ν’ αλλάζει διαρκώς… χέρια. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 4-6 χάρη σε δύο τρίποντα από Νίκολιτς και Ντόντσιτς, αλλά και με 7-10 με τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς.

Οι Όλινιτς και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έδωσαν προβάδισμα στον Καναδά (16-15). Ο Ντόντσιτς με 7 πόντους και ο Νίκολιτς με 5 κρατούσαν τη Σλοβενία, όμως ο Σάιλ Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πέτυχε 8 πόντους και 6 ο Λουγκουέντζ Ντορτ για να κλείσουν στο +2 (26-24) την 1η περίοδο οι Καναδοί. Η Σλοβενία μετρούσε μόνο 2/8 δίποντα σε αυτήν την πρώτη περίοδο.

Ισορροπημένο αποδείχτηκε και το δεύτρο δεκάλεπτο. Αν και η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντεζ επεδείκνυε πολυφωνία, η Σλοβενία βρήκε άξιο συμπαραστάτη του Ντόντσιτς τον Κλέμεν Πρέπελιτς μέχρι το ημίχρονο. To +4 (44-40) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Καναδά που «πυροβολούσε» με τους Μπρουκς, Αλεξάντερ-Ουόκερ και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ.

Ο Ντόντσιτς δεν ήταν διατεθειμένος να μείνει εκτός ημιτελικής φάσης και με 17 πόντους στο α΄ μέρος επιβεβαίωνε τη φήμη του έναντι των αντίπαλων NBAερ, ενώ ο Κλέμεν Πρέπεπλιτς με 11 πόντους (3/5 τρίποντα) αποδεικνυόταν σε… πρόβλημα για την ομάδα της Αμερικής. Με 1/2 βολές, ο γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς, Λούκα Ντόντσιτς, ισοφάρισε σε 50-50, σκορ ημιχρόνου. Μάλιστα, αυτή η επίδοση αποτελεί ρεκόρ στην Iστορία των Παγκόσμιων Κυπέλλων, αφού για πρώτη φορά σε προημιτελικό, αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν τουλάχιστον 50 πόντους!

Ο σμολ φόργουορντ των Νικς, Αρ Τζέι Μπάρετ, μπήκε «ζεστός» στην 3η περίοδο για το 56-52 του Καναδά και μετά από εξαιρετική άμυνα πάνω στον Μπίνε Πρέπελιτς, οι Καναδοί προσπέραν και με +7 (59-52) από τρίποντο του σμολ φόργουορντ του Καναδά, Ντίλον Μπρουκς.

Κι αμέσως μετά ο Αρ Τζέι Μπάρετ έκλεψε την μπάλα από τον Κλέμεν Πρέπελιτς, βγήκε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε εντυπωσιακά για το +9 του Καναδά (61-52). Το τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς (61-55) ήρθε σε ένα πολύ κομβικό σημείο για τη Σλοβενία… όμως η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Τζόρντι Φερνάντεζ. Οι Καναδοί έτρεξαν σερί 8-0 για το +14 (69-55), χάρη στην ευστοχία από τη γραμμή των βολών από τους Όλινικ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Αρ Τζέι Μπάρετ. Ο Ντόντσιτς ήταν αυτός που… ξεκόλλησε την ομάδα του, ων εύστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου (69-58).

Από ένα τρίποντο πέτυχαν οι δύο ομάδες αμέσως μετά (72-58 Μπάρετ και 72-61 Χρόβατ). Πλέον, ο Καναδάς είχε βρει ρυθμό, όμως όπως φάνηκε από νέο τρίποντο του Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (75-61).

Οι Σλοβένοι δεν είχαν άλλον τρόπο να σταματούν τον γρήγορο ρυθμό του Καναδά, παρά με φάουλ, για το 77-61, από 2/2 του Μπάρετ. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς και ο Ντόντσιτς ανέλαβαν να βγάλουν… μόνοι τους τη Σλοβενία από τη δύσκολη θέση, μείωσαν σε 80-71, 24΄΄ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, και όταν αυτή ολοκληρώθηκε (80-71), το επιμέρους σκορ ήταν 30-21 υπέρ του Καναδά σε αυτό το διάστημα.

Το σερί 7-0 των Καναδών (5 από τον Μπάρετ και 2 από τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ) έφερε σε ιδιαίτερα δυσάρεστη θέση τη Σλοβενία… δηλαδή στο -16 (87-71). Με 3/3 βολές ο Κλέμεν Πρέπελιτς… άνοιξε λογαριασμό για τους Σλοβένους στο 4ο δεκάλεπτο, δύο λεπτά μετά την έναρξη αυτής (87-74). Όσο, όμως οι παίκτες του Σέκουλιτς έστελναν στη γραμμή του φάουλ του Καναδά, η διαφορά δεν θα μπορούσε να μειωθεί.

Αυτό συνέβη αμέσως μετά, όταν ο Ζόραν Ντράγκιτς υπέπεσε σε φάουλ στον MVP του Καναδά Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, για το 89-74. Το λέι απ του Μάικ Τόμπι (89-76) βρήκε απάντηση από τρίποντο του Ντίλον Μπρουκς (92-76). Αν και απέμεναν 7 λεπτά, αρκετός χρόνος στο μπάσκετ, η Σλοβενία δεν φαινόταν να έχει τρόπο να σταματήσει τον αντίπαλό της… πόσο μάλλον όταν αποβλήθηκε ο Ντόντσιτς με το σκορ στο 92-77, 6:37΄΄, όταν έκανε χειρονομία θέτοντας θέμα… χρηματισμού προς το μέρος που βρίσκονταν τα μέλη της FIBA.

Ο Ντόντσιτς είχε δεχτεί τεχνική ποινή στο α΄ μέρος κι έτσι πήρε τον δρόμο προς τ’ αποδυτήρια, με τον Μπίνε Πρέπελιτς να παίρνει τη θέση του στο παρκέ. Το -9 (94-85) ήρθε για τη Σλοβενία από τους Ντράγκιτς, Κλέμεν Πρέπελιτς και Χρόβατ. Ο Γκίλτζιους Αλεξάντερ πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους και ο Όλινικ με tip in διαμόρφωσε το τελικό 100-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

Οι συνθέσεις

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζόρντι Φερνάντεζ): Αλεξάντερ-Ουόκερ 14 (3), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (1), Ετζίμ, Πάουελ, Μπάρετ 24 (1), Όλινικ 7 (1), Μπρουκς 14 (3), Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ 2

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμεκ 2, Ντόντσιτς 26 (4), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς Κλ. 22 (4), Πρέπελιτς Μ., Τόμπι 8