Δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στη Bundesliga ήταν… πολλά για την πρωταθλήτρια κόσμου, Μπάγερν Μονάχου, η οποία «ξέσπασε» στην Κολωνία, συντρίβοντάς την με 5-1 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Οι Βαυαροί μπήκαν με διάθεση να «καθαρίσουν» από νωρίς, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο και μολονότι τα «τράγοι» μείωσαν στην εκκίνηση του β’ ημιχρόνου, οι παίκτες του Χάνσι Φλικ σημείωσαν άλλα τρία γκολ, φτάνοντας στην 16η εφετινή νίκη τους. Στον πάγκο της Κολωνίας, δίχως να χρησιμοποιηθεί, έμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι ο Δημήτρης Λημνιός.

Η Στουτγκάρδη, έχοντας βασικό για άλλο ένα ματς τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, διέλυσε με 5-1 την ουραγό Σάλκε κι ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας… ζωντανές τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ ακόμη μία «επαγγελματική» νίκη σημείωσε η Βόλφσμπουργκ επί της Χέρτα με 2-0, παραμένοντας μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας κι εντός των θέσεων που οδηγούν στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η Ντόρτμουντ, αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απ’ την Αρμίνια Μπίλεφελντ, έφτασε εντέλει σε ένα άνετο 3-0 κι ανέβηκε στην 5η θέση, παρότι δεν πήρε γκολ (αλλά ασίστ) από τον Έρλινγκ Χάαλαντ.

Η 23η αγωνιστική:

Βέρντερ Βρέμης-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (47′ Γκέμπρε Σελασιέ, 62′ Σάρτζεντ – 9′ Αντρέ Σίλβα)

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 5-1 (18′ Τσούπο-Μότινγκ, 34′, 65′ Λεβαντόφσκι, 82′, 86′ Γκνάμπρι – 49′ Σκίρι)

Ντόρτμουντ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0 (48′ Νταχούντ, 58′ πέν. Σάντσο, 81′ Ρεινιέρ)

Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 2-0 (38′ αυτ. Κλούντερ, 90′ Λακρουά)

Στουτγκάρδη-Σάλκε 5-1 (10′, 26′ Έντο, 35′ Κάλαϊτζιτς, 88′ Κλέμεντ, 90’+2′ Ντιντάβι – 40′ Κολάσινατς)

Λειψία-Γκλάντμπαχ 19:30