Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Bundesliga, που θα είναι ο όγδοος διαδοχικός, έκανε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί επιβεβαίωσαν την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, στην οποία βρίσκονται μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς μετρούν πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Τελευταίο… θύμα της ομάδας του Χάνσι Φλικ είναι η Λεβερκούζεν, την οποία οι «κόκκινοι» νίκησαν 4-2 στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Μπάγερν έφτασε στους 70 βαθμούς, δέκα περισσότερους από την Ντόρτμουντ που έχει έναν αγώνα λιγότερο, καθώς υποδέχεται τη Χέρτα Βερολίνου.

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Αλάριο, σε ένα γκολ που ο βοηθός σήκωσε αρχικά τη σημαία για να υποδείξει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ, αλλά το VAR έδειξε ότι δεν υπήρχε παράβαση. Στη συνέχεια, όμως, η Μπάγερν αντέδρασε και με τρία γκολ μέσα σε ένα διάστημα 18 λεπτών πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 3-1. Ο Λεβαντόφσκι στο 66ο λεπτό ανέβασε με κεφαλιά το δείκτη του σκορ για τους Βαυαρούς και έφτασε τα 30 γκολ στη σεζόν, ενώ ο 17χρονος Βιρτς διαμόρφωσε για τη Λεβερκούζεν το τελικό 2-4.

Στο μεταξύ, η Λειψία έχασε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» προσωρινά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την ουραγό Πάντερμπορν. Οι «κόκκινοι ταύροι» προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Σικ και, μολονότι στο 43΄ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ουπαμεκανό, κρατούσαν το προβάδισμα ως το 90ό λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, η Πάντερμπορν ισοφάρισε με τον Στρόντικ, «κόβοντας» δύο βαθμούς από τους γηπεδούχους. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων συμπεριλήφθηκε ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πανηγύρισε η Μάιντς, επικρατώντας στη Φρανκφούρτη της Άιντραχτ με 2-0.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την ισοπαλία 2-2 στον αγώνα Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χοφενχάιμ και βρίσκονται πλέον στο +3 από την 16η θέση της κατάταξης, ο «κάτοχος» της οποίας θα δώσει αγώνα μπαράζ με τον τρίτο από τη Β΄ κατηγορία για μια θέση στην Bundesliga της νέας σεζόν.

Η 30η αγωνιστική:

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-0 (58΄ Πέτερσεν)

Λειψία-Πάντερμπορν 1-1 (27΄ Σικ – 90+2΄ Στρόντικ)

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 2-4 (10΄ Αλάριο, 89΄ Βιρτς – 27΄ Κομάν, 42΄ Γκορέτσκα, 45΄ Γκναμπρί, 66΄ Λεβαντόφσκι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μάιντς 0-2 (43΄ Νιακατέ, 77΄ Κουντέ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χοφενχάιμ 2-2 (5΄, 77΄ πεν. Χένινγκς – 16΄ Νταμπούρ, 61΄ Τσούμπερ)

Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου Έναρξη 19:30