Δύσκολα έβαλε στον εαυτό της η Μπάγερν Μονάχου, καθώς προηγήθηκε με 2-0 της Χαϊντενχάιμ, στο πλαίσιο ματς της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, αλλά στη συνέχεια έριξε ρυθμό και λίγο έλειψε να το πληρώσει, επικρατώντας αγχωτικά τελικά με 4-2 και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κυριάρχησε στο Α’ μέρος με τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ, αλλά στην επανάληψη οι Βαυαροί επαναπαύτηκαν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε τρία μόλις λεπτά με τα γκολ των Κλάιντιεστ (67′), και Μπέστε (70′), για να δώσει τη λύση τελικά ο Γκερέιρο δύο λεπτά αργότερα και ο Τσούπο-Μοτίνγκ να σφραγίσει τη νίκη στο 85ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα η Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της Στουτγκάρδης, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή της βαθμολογίας. Η Μπορούσια προηγήθηκε μάλιστα με τον Φίλκρουγκ (36′), αλλά οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια και πήραν τη μεγάλη νίκη με τα τέρματα των Ουντάβ (42′) και Γκιρασί με πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Η 11η αγωνιστική:

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-0 (16΄ Κβανκάρα, 42΄ Ρέιτς, 64΄ Χόνορατ, 71΄ Πλεά)

Μπάγερν Μονάχου-Χαϊντενχάιμ 4-2 (14′, 44′ Κέιν, 72′ Γκερέιρο, 85′ Τσούπο-Μοτίνγκ-67′ Κλάιντιεστ, 70′ Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ 1-1 (53′ Ντεμίροβιτς-23′ Βέγκχορστ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 2-1 (42′ Ουντάβ, 83′ πεν. Γκιρασί-36′ Φίλκρουγκ)

Ντάρμστατ-Μάιντς 0-0