Η «καρδιά» της πρωταθλήτριας Μπάγερν «μίλησε» στην Ρεντ Μπουλ Αρένα, όπου η Λειψία προηγήθηκε 2-0, αλλά οι Βαυαροί με τρομερή αντεπίθεση στο β΄ μέρος κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» και να φύγουν μ΄ ένα πολύτιμο βαθμό (2-2) από την έδρα των «κόκκινων ταύρων».

Εν όψει των προσεχών υποχρεώσεων τους στο Champions League (την Τρίτη η Μπάγερν θα παίξει εκτός με την Κοπεγχάγη, ενώ μία μέρα μετά η Λειψία θα υποδεχθεί την κάτοχο του τροπαίου, Μάντσεστερ Σίτι) οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο όταν και προηγήθηκαν μέσα σε επτά λεπτά με 2-0 (20΄ Οπεντά, 26΄ Λουκέμπα), ενώ στο δεύτερο ήταν η ομάδα του Τόμας Τούχελ που μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή. Και σε μεγάλο βαθμό πέτυχε το στόχο της, που ήταν η αποφυγή της ήττας.

Η Μπάγερν μείωσε με το πέναλτι του Κέιν στο 57΄ και στο 70΄ ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χάρις στο οποίο το συγκρότημα από το Μόναχο διατήρησε το αήττητο μετά από 6 αγωνιστικές (4-2-0).

Η 6η αγωνιστική:

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 1-3 (25΄ πεν. Κράμαριτς – 18΄ Φούλκρουγκ, 45΄+3 Ρόις, 90΄+5 Ρίερσον)

Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (31΄, 85΄ Γουίντ)

Μάιντς-Λεβερκούζεν 0-3 (18΄ αυτ. Φαν ντεν Μπεργκ, 59΄ Γκριμάλντο, 65΄ Χόφμαν)

Κολωνία-Στουτγκάρδη 0-2 (68΄, 88΄ Ουνταβ)

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ 1-3 (68΄ Λοσιγιά – 27΄ Νοϊχάους, 37΄, 45΄+3 Πλεά)

Χαϊντενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (59΄ Μπεστε)

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (20΄ Οπεντά, 26΄ Λουκέμπα – 57΄ πεν. Κέιν, 70΄ Σανέ)