Η Μπράιτον έκανε ένα σημαντικό βήμα προς τις φάσεις νοκ-άουτ του Europa League με τη νίκη με 2-0 επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ την Πέμπτη (9/11), αλλά η επιτυχία μπορεί να έχει κόστος, εξαιτίας του τραυματισμού δύο ακόμα αμυντικών.

Ο -δανεικός από τη Μπαρτσελόνα-, Ανσού Φάτι, σκόραρε από νωρίς στο Άμστερνταμ πριν δώσει ασίστ στον Σιμόν Αντίγκρα στο δεύτερο ημίχρονο για να σφραγίσει τη δεύτερη σερί νίκη της Μπράιτον επί του Άγιαξ με 2-0.

«Το πρώτο γκολ ήταν σημαντικό για το στυλ μας, γιατί ξαναπήραμε την μπάλα στην υψηλή πίεση και σκοράραμε μετά από δύο πάσες», είπε ο Ρομπέρτο ντε Τζέρμπι.

«Το δεύτερο ήταν απίστευτο γιατί κρατήσαμε την μπάλα μέσα στο γήπεδο όπου μου αρέσει και μετά βρήκαμε τον παίκτη ανάμεσα στις γραμμές».

Η Μπράιτον είναι δεύτερη στον 2ο όμιλο με επτά βαθμούς μετά από τέσσερις αγώνες, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Μαρσέιγ, αλλά τρεις πάνω από την ΑΕΚ και πέντε από τον ουραγό Άγιαξ.

Ενώ ο Ντε Τζέρμπι απολάμβανε τη νίκη, ανησυχούσε για την κατάσταση του αρχηγού Λιούις Ντανκ και του Πέρβις Εστουπινάν, οι οποίοι αποχώρησαν και οι δύο τραυματίες, εν όψει του αγώνα της Κυριακής στην Premier League εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ο Ντανκ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στη βουβωνική χώρα, ενώ ο Εστουπινάν άντεξε μόνο 12 λεπτά –ως αλλαγή- αφού επέστρεψε από απουσία πέντε εβδομάδων με μυϊκό τραυματισμό.

Ο μέσος Τζέιμς Μίλνερ αποχώρησε επίσης από το γήπεδο με χτύπημα, ενώ οι βασικοί παίκτες Ντάνι Γουέλμπεκ, Σόλι Μάρτς και Ταρίκ Λάμπτεϊ παραμένουν απόντες με τραυματισμούς.

«Ανησυχώ πολύ, έχουμε πολλούς τραυματισμούς. Ειδικά στη θέση του φουλ μπακ», είπε ο Ιταλός προπονητής.

«Πρέπει να βρούμε άλλη λύση γιατί την Κυριακή είναι άλλο ένα σημαντικό, πολύ κρίσιμο παιχνίδι για εμάς και θέλουμε να κερδίσουμε».

Η Μπράιτον, που είναι έβδομη και έχει συμπληρώσει πέντε αγώνες πρωταθλήματος χωρίς νίκη.