Με μία απίθανη ανατροπή, η Βέρντερ έκανε τη μεγάλη έκπληξη της 3ης αγωνιστικής στη Bundesliga, νικώντας 3-2 μέσα στο Ντόρτμουντ τη Μπορούσια. Οι Βεστφαλοί -χωρίς να το αξίζουν, αφού δεν έπαιξαν καλά και δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις-, προηγούνταν 2-0 ως το 89΄ με γκολ του Μπραντ και του Γκερέιρο, όμως οι νεοφώτιστοι έκαναν το απίστευτο. Ο Μπιουκάναν μείωσε στο 89΄ και η ομάδα της Βρέμης σκόραρε δις στις καθυστερήσεις, με τον Σμιτ και τον Μπερκ, και πήρε ένα τεράστιο «διπλό», υποχρεώνοντας παράλληλα τη Ντόρτμουντ στην πρώτη φετινή της ήττα.

Σε δεινή θέση βρίσκεται η Λεβερκούζεν, η οποία πραγματοποιεί τραγικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα. Σήμερα έχασε με… κάτω τα χέρια από τη Χοφενχάιμ (3-0) μέσα στην «Μπάι Αρένα» και παραμένει ουραγός, χωρίς βαθμό μετά από τρία ματς.

Η Φράιμπουργκ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Στουτγκάρδης, χάρη σε γκολ του Γκρίφο. Για τους γηπεδούχους, ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 35΄, με κεφαλιά που απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας. Με γκολ του Λι στις καθυστερήσεις, η Μάιντς πέρασε νικηφόρα από το Άουγκσμπουγκ (2-1), ενώ Βόλφσμπουργκ και Σάλκε έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι και τους γηπεδούχους να βλέπουν ένα γκολ του Γκιλαβογκί να ακυρώνεται από το VAR.

Η 3η αγωνιστική:

Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (34΄πεν. Πλεά)

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 2-3 (45΄+ Μπραντ, 77΄ Γκερέιρο – 89΄ Μπιουκάναν, 90+3΄ Σμιτ, 90+5΄ Μπερκ)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 0-3 (9΄ Μπαουμγκάρτνερ, 35΄ Κράμαριτς, 78΄ Ρούτερ)

Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 0-0

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 1-2 (35΄ Ντεμίροβιτς – 31΄ Ονισίουο, 90+3΄ Λι)

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 0-1 (11΄ Γκρίφο)

Ουνιόν Βερολίνου-Λειψία 19:30