Μία ανάσα από τη μεγαλύτερη έκπληξη στην Μπουντεσλίγκα, μετά από τις πρώτες 12 αγωνιστικές, έφτασε η Πάντερμπορν. Η ουραγός της κατάταξης προηγήθηκε με 3-0 της Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιτούνα Παρκ», αλλά τελικά η Μπορούσια βρήκε το σθένος να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και να «σώσει την παρτίδα» με τον Ρόις στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-3).

Πέντε ημέρες πριν από το μεγάλο ματς με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, οι Βεστφαλοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να αποφύγουν μία οδυνηρή ήττα, από την ομάδα που πριν τον αγώνα μετρούσε μόλις ένα «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν τα πάνω κάτω στο δεύτερο μέρος και παρά το βαθμό που απέσπασαν κινδυνεύουν να βρεθούν από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης του τίτλου, σε περίπτωση που η Γκλάντμπαχ περάσει από το Βερολίνο (23/11).

Η 12η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Πάντερμπορν 3-3 (47΄ Σάντσο, 84΄ Βίτσελ, 90΄+2 Ρόις – 5΄, 37΄ Μάμπα, 43΄ Χόλτμαν)