Λίγα 24ωρα μετά την επίσημη ενημέρωση του Κιλιάν Εμπαπέ πως δεν θα συνεχίσει στην Παρί Σεν Ζερμέν την επόμενη αγωνιστική περίοδο, οι πρωταθλητές Γαλλίας «απορρόφησαν» με σχετική ευκολία τους πρώτους «κραδασμούς» περνώντας με άνετο διπλό απ’ την έδρα της Ναντ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής κι αποσπάστηκαν 14 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Νις.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, μπαίνοντας αλλαγή στο 62′ στη θέση του Ασένσιο, με την Παρί να έχει πάρει ήδη προβάδισμα απ’ το 60′ με το τέρμα του Ερναντές.

Ο Εμπαπέ πάντως έβαλε και τη δική του… υπογραφή στον αγώνα, καθώς σκόραρε απ’ την άσπρη βούλα στο 78ο λεπτό, «σφραγίζοντας» το τρίποντο της νίκης για τους Παριζιάνους.

Νωρίτερα, η Λιλ ξεπέρασε εύκολα την προ εβδομάδος ήττα της απ’ την Παρί Σεν Ζερμέν και μετέτρεψε σε… περίπατο το εντός έδρας παιχνίδι της με τη Χάβρη, επικρατώντας με 3-0.

Νίκη που έφερε πλέον τους «λιλουά» στην 3η θέση, ισόβαθμους με τη Μονακό που υποδέχεται την Κυριακή (18/2) και μόλις έναν βαθμό μακριά απ’ τη 2η θέση, όπου παραμένει η Νις.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζόναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ. Στο 14′ εκτέλεσε αποτελεσματικά από κοντά, στο 44′ πήρε υπέροχη ασίστ απ’ τον Γκόμες διπλασιάζοντας τα τέρματά του και στο 49′ με διπλή προσπάθεια σε εκτέλεση πέναλτι (απέκρουσε ο Ντεσμά) διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Λιλ.