Η λιθουανική Ζαλγκρίρις αποδείχθηκε πολύ «σκληρό καρύδι» για τη Γαλατασαράι, ισοφαρίζοντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 2-2, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League που διεξήχθει στο Βίλνιους κι όλα πλέον θα κριθούν σε μία εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου με το γκολ του Ογεβούσι (48′), όμως η Γαλατασαράι κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι μέσα σε 4 λεπτά με τα τέρματα του Μπαρντακσί στο 75′ και του Ντερβίσογλου στο 78′ και φάνηκε να παίρνει το… πάνω χέρι για την πρόκριση.

Την τελευταία λέξη στο ματς, ωστόσο, «είπε» ο Καζλάουσκας στο 90’+3′ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2, σε μία φάση που αντίκρισε και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε διότι έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς.

Την ίδια ώρα η Ελσίνκι νίκησε με 1-0 την Μόλντε στη Φινλανδία στο σκανδιναβικό ντέρμπι του β’ προκριματικού γύρου και πήρε «κεφάλι» ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Νορβηγία. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε ο Κέσκινεν στο 25′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του β’ προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής:

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 1-0

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 2-2

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Αστάνα (Καζακστάν) 21:00

Ντνίπρο (Ουκρανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 21:00

Σερβέτ (Ελβετία)-Γκενκ (Βέλγιο) 21:00

Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 22:00

Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 22:15

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 26/07 (20:00)

Αρης Λεμεσού (Κύπρος)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 26/07 (20:00)

Ρακόβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)-Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 26/07 (21:15)