Τέσσερα 24ωρα πριν την πρώτη μάχη με τον Παναθηναϊκό στα play offs του Champions League (23/08), η Μπράγκα κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα της Primeira Liga, επικρατώντας πολύ δύσκολα με 4-2 εκτός έδρας επί της Τσάβες.

Τον αγώνα «σφράγισαν» οι αλλαγές του Αρτούρ Ζόρζε. Ο 27χρονος Γάλλος επιθετικός, Σιμόν Μπανζά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, στο 81΄ (3-2), τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ρουίθ, ενώ τη νίκη «σφράγισε» στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίζι, ο οποίος στο 87΄ είχε αντικαταστήσει τον Μπρουμά.

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού (Μπρουμά), ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την προσεχή αντίπαλο των «πρασίνων» στο CL, ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τα δύο γκολ του Ισπανού, Χέκτορ Ερνάντες Χερέρο (43΄, 53΄), πήραν… κεφάλι στο σκορ.

Η Μπράγκα ισοφάρισε με τον κορυφαίο της παίκτη, Ρικάρντο Ορτα στο 58΄ κι έφτασε στο τελικό 4-2 με τα γκολ των Μπανζά (81΄) και Πίζι (90΄+6). Για να συμβεί αυτό, βέβαια, χρειάστηκε και η «βοήθεια» που πήραν οι φιλοξενούμενοι με την αποβολή του Νογκέιρα στο 80΄, καθώς αμέσως μετά προηγήθηκαν.

Η ενδεκάδα της Μπράγκα: Μαγκαλάες, Μαρίν, Νιακατέ, Φόντε, Γκόμες, Βίτορ Καρβάλιο, Αλ Μουσράτι, Μπρουμά (87΄ Πίζι), Ροντρίγκο Μαρτίνες (46΄ Τζάλο), Όρτα, Ρουίθ (77΄ Μπανζά)

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Primeira Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κάσα Πία- Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2

Γκιμαράες- Ζιλ Βιθέντε 2-1

Ντεσπορτίβο Τσάβες-Μπράγκα 2-4