Η… στέψη για την Μπαρτσελόνα δεν αργεί, μετά την ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Ατλέτικο. Στο ντέρμπι της Μαδρίτης, με φόντο τη δεύτερη θέση, η «βασίλισσα» παρουσιάστηκε ανώτερη στο «Μπερναμπέου», αλλά συμβιβάστηκε στην ισοπαλία.

Οι δύο «συμπολίτισσες» έχουν ρίξει το βάρος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με τους προπονητές δύο προπονητές, Ζινεντίν Ζιντάν και Ντιέγο Σιμεόνε, πάντως να χρησιμοποιούν όλα τα διαθέσιμα «όπλα» τους.

Η ετοιμότητα του Σλοβένου διεθνούς τερματοφύλακα Γιαν Όμπλακ αποσόβησε ένα γκολ στο α΄ μέρος, ενώ δοκάρι είχαν οι Μάρκο Ασένσιο στο 11′ και Μαρσέλο στο 42′, με τον Ντιέγο Κόστα να χάνει μεγάλη ευκαιρία από πλευράς «Ροχιμπλάνκος» στο 29′, όταν ο Κέιλορ Νάβας σταμάτησε το σουτ του από πλάγια θέση.

Το γκολ της «βασίλισσας» ήρθε στο 53ο λεπτό, με δεξί σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο στην κίνηση μετά από σέντρα ακριβείας του Γκάρεθ Μπέιλ. Αυτό ήταν το 20ο τέρμα στις 10 τελευταίες εμφανίσεις του Πορτογάλου σε όλες τις διοργανώσεις και παράλληλα το 650ο της καριέρας του.

Όταν ο Γάλλος επιθετικός Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε με κοντινό πλασέ στο 57ο λεπτό, έπειτα από απόκρουση του Νάβας σε προσπάθεια του Βιτόλο, οι φίλαθλοι της Ρεάλ έμειναν με τη… χαρά στα δόντια!

Πάντως, στο 59ο λεπτό, ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας της Ρεάλ, Κέιλορ Νάβας, έκανε απίστευτη επέμβαση, στερώντας… σίγουρο γκολ στον Κόκε, με το ματς να είναι στο 1-1, ενώ στο τέλος, ήταν η σειρά του Γιαν Όμπλακ να σταματήσει την πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ του Σέρχιο Ράμος στο 90+1′.

Έτσι, η Ατλέτικο διατήρησε το αήττητό της στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» στο ισπανικό πρωτάθλημα από τον Δεκέμβριο του 2012 και παρέμεινε σε πλεονεκτική θέση για την κατάληψη της 2ης θέσης, αφού βρίσκεται στο +4 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.