H Σάλκε, πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση στο «Μπερναμπέου» το βράδυ της Τρίτης απέναντι στη Ρεάλ κι έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή του Κλας-Γιαν Χούντελααρ, «φλέρταρε» με μία επική ανατροπή, ωστόσο εν τέλει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ κατέληξε στα χέρια των Μαδριλένων.

Το συγκρότημα του Αντσελότι πίστεψε ότι, μετά τη νίκη με 2-0 από το πρώτο ματς, είχε καπαρώσει το εισιτήριο, ωστόσο έκανε μεγάλο λάθος, καθώς οι εξαιρετικοί Γερμανοί νίκησαν με 4-3 και έφτασαν να θέλουν ακόμα ένα τέρμα για να θέσουν νοκ-άουτ τους υπερόπτες «μερένχες». Οι «βασιλικοί μπλε», οι οποίοι παρατάχθηκαν με δέκα απουσίες απέναντι στη «βασίλισσα», μην έχοντας τίποτα να χάσουν, μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 20ο λεπτό προηγήθηκαν με διαγώνιο σουτ του Φουκς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο ισοφάρισε με κεφαλιά, ωστόσο στο 41΄ ο Χούντελαρ, σκόραρε εις βάρος της πρώην ομάδας του, η οποία με τον «CR7» και πάλι στο 45′ αποκατέστησε την τάξη, φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσια. Στο 53ο λεπτό η ομάδα του Αντσελότι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Μπενζεμά, κι εκεί που περίμεναν ότι μετά από αυτό το γκολ οι Γερμανοί θα πετούσαν… λευκή πετσέτα, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά στους γηπεδούχους.

Στο 57ο λεπτό ο Σανέ ισοφάρισε την ομάδα του Ντι Ματέο, ενώ ο Χούντελαρ στο 84ο, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μετέτρεψε σε… θρίλερ το φινάλε, με τον Κασίγιας στο 90΄ να αποκρούει στη γωνία του το σουτ του Χέβεντες και να σώζει την ομάδα του από ένα άνευ προηγουμένου «κάζο».

Kίτρινες: Ρονάλντο, Κοεντράο – Φουκς