Η Θέλτα «πλήρωσε» το… λάθος της να προηγηθεί στο «Μπερναμπέου», εξοργίζοντας τον Μπενζεμά, ο οποίος με χατ-τρικ οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη μεγαλειώδη νίκη με 5-2, στην επιστροφή των «μερένχες» στη φυσική τους έδρα, μετά από περίπου 1.5 χρόνο.

Ο Γάλλος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που ισοφάρισε μετά το γρήγορο τέρμα του Μίνα (4΄), ενώ δεν άφησε τους Βάσκους να… χαρούν το νέο προβάδισμα στο 31΄, γράφοντας 15 λεπτά αργότερα το 2-2 και παραδίδοντας τη «σκυτάλη» στον Βινίσιους, ο οποίος στο 54΄ έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους, που δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Ο Καμαβίνγκα, έξι λεπτά μετά την είσοδο του για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας της Μαδρίτης, σκόραρε για το 4-2 στο 72ο ενώ ο Μπενζεμά πέτυχε χατ-τρικη με πέναλτι στο 87ο λεπτό.