Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε για 79΄ λεπτά με τη Σεβίλλη στο «Μπερναμπέου», αλλά τελικά «καθάρισε» μέσα σε τρία λεπτά και με το τελικό 3-1 ξέφυγε με +6 από την Μπαρτσελόνα (ματς λιγότερο) και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στη La Liga μετά από 11 αγωνιστικές.

Με τη σημερινή τους νίκη οι «μερένγκες» διεύρυναν το αήττητο σερί απέναντι στους Ανδαλουσιάνους σε 8 επίσημα παιχνίδια και συμπλήρωσαν τρεις σερί νίκες και πέντε στην τελευταία εξάδα αγώνων σε πρωτάθλημα και Champions League.

Η Σεβίλλη πριν το ματς ήταν αήττητη από τότε που την ανέλαβε ο Χόρχε Σαμπάολι (μία νίκη και τρεις ισοπαλίες), ωστόσο, σήμερα δεν απέφυγε την πρώτη της ήττα επί των ημερών του έμπειρου τεχνικού.

Η 11η αγωνιστική:

Ράγιο Βαγεκάνο-Κάντιθ 5-1 (44′ πεν. Παλατζόν, 45’+ Γκαρσία, 63′, 89′ Λεζέν, 79′ Καμέγιο-82′ αυτ. Μπαγιού)

Βαγιαδολίδ-Σοσιεδάδ 1-0 (16′ Λεόν)

Βαλένθια-Μαγιόρκα 1-2 (56′ Καβάνι-66′ Μουρίγκι, 83′ Λι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλη 3-1 (5΄ Μόντριτς, 79΄ Λούκας Βάθκεθ, 81΄ Βαλβέρδε – 54΄ Λαμέλα)