Η Ρεάλ τα βρήκε… σκούρα στο “RCDE Stadium” από την Εσπανιόλ και για ώρα “φλέρταρε” με την πρώτη απώλεια βαθμών στην εφετινή LaLiga, όμως την κατάλληλη στιγμή την “ξελάσπωσε” ξανά η κλάση του Καρίμ Μπενζεμά, οδηγώντας τη σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Με τους “μερένχες” να πιάνουν πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας την Μπέτις, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σε ένα πολύ έντονο κι “επεισοδιακό” ματς, η “βασίλισσα” προηγήθηκε στο 12′ με τον Βινίσιους, όμως το γκολ του Χοσελού λίγο πριν το ημίχρονο επανέφερε την ισορροπία. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι όδευε προς το “Χ”, ο Μπενζεμά με δύο προσωπικά γκολ στο 88′ και στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε το τρίποντο στους Μαδριλένους. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Λεκόμ.