Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα και με ανατροπή επικράτησε 4-1 της ουραγού Σαλερνιτάνα, στην τελευταία αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την ομάδα του Μπέργκαμο στο 10΄ με τον Πιρόλα, ωστόσο, στο ξεκίνημα του β΄ μέρους οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά με τους Μουριέλ (47′) και Πάσαλιτς (52′), ενώ στη συνέχεια οι Ντε Κετελάρ (83′) και Μίραντσουκ (89′) «σφράγισαν» στο φινάλε την 8η εφετινή τους νίκη με την οποία παρέμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη της επόμενης περιόδου.

Με το αποψινό αποτέλεσμα οι «μπεργκαμάσκι» έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο ένα 10ήμερο τριών αγώνων πετυχαίνοντας το απόλυτο νικών, αρχής γενομένης από το 3-2 επί της Μίλαν (9/12), ακολούθησε το 4-0 στην έδρα της πολωνικής Ρακόβ (14/12) στην 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League (προκρίθηκε ως πρώτη στους «16»), για να έρθει σήμερα το 3Χ3 απέναντι στη Σαλερνιτάνα.

Η ουραγός του ιταλικού πρωταθλήματος μετά την πρώτη νίκη που πέτυχε από την έναρξη της σεζόν στις 25/11 επί της Λάτσιο (2-1) γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της και 10η συνολικά σε 16 παιχνίδια.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Τζένοα-Γιουβέντους 1-1 (48΄ Γκούντμουντσον – 28΄ πεν. Κιέζα)

Λέτσε-Φροζινόνε 2-1 (11΄ Πίκολι, 89΄ Ραμαντάνι – 33΄ πεν. Κάιο Ζόρζε)

Νάπολι-Κάλιαρι 2-1 (69΄ Οσιμέν, 75΄ Κβαρατσχέλια – 72΄ Παβολέτι)

Τορίνο-Έμπολι 1-0 (25΄ Ζαπάτα)

Μίλαν-Μόντσα 3-0 (3΄ Ράιντερς, 41΄ Σίμιτς, 76΄ Οκαφόρ)

Φιορεντίνα-Βερόνα 1-0 (79΄ Μπελτράν)

Ουντινέζε-Σασουόλο 2-2 (36΄ Λούκα, 55΄ Περέιρα – 75΄ πεν, 87΄ πεν. Μπεράρντι)

Μπολόνια-Ρόμα 2-0 (37΄ Μόρο, 49΄ αυτ. Κρίστενσεν)

Λάτσιο-Ίντερ 0-2 (40΄ Μαρτίνες, 66΄ Τιράμ)

Αταλάντα-Σαλερνιτάνα 4-1 (47΄ Μουριέλ, 52΄ Πάσαλιτς, 83΄ Ντε Κετελάρ, 89΄ Μίραντσουκ – 10΄ Πιρόλα)