Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Νίρατζ Τσόπρα, έγινε ο πρώτος Ινδός που κατακτά την κορυφή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου, κερδίζοντας τον Αρσάντ Ναντίμ από το Πακιστάν στο ακόντιο ανδρών.

Ο Τσόπρα, ο οποίος πέρυσι στο Όρεγκον είχε πανηγυρίσει το ασημένιο, πήρε το προβάδισμα και το κράτησε στη δεύτερη προσπάθειά του, όταν σημείωσε 88,17μ.

Ο Πακιστανός Ναντίμ, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από επέμβαση στον αγκώνα και τραυματισμό στο γόνατο, σημείωσε 87.82 στην τρίτη του προσπάθεια, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Γιάκουμπ Βάντλεϊχ της Τσεχίας πήρε το χάλκινο με 86.67.

Κυριαρχία των ΗΠΑ στη σκυταλοδρομία 4×400μ. ανδρών

Οι ΗΠΑ έδωσαν συνέχεια στην κυριαρχία τους στη σκυταλοδρομία 4×400μ. ανδρών στη Βουδαπέστη, κερδίζοντας εμφατικά το ένατο παγκόσμιο χρυσό στους τελευταίους 10 τελικούς. Η Αμερική, που έχει επίσης κατακτήσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, πήρε μία άνετη νίκη απόψε σε 2:57.31.

Ο Κουίνσι Χολ και ο Βέρνον Νόργουντ έχτισαν από νωρίς ένα προβάδισμα πριν ο Τζάστιν Ρόμπινσον «καθαρίσει», για να δώσει τη σκυτάλη στον Ράι Μπέντζαμιν.

Η Γαλλία πήρε το ασημένιο με εθνικό ρεκόρ 2:58.45, ενώ η Βρετανία το χάλκινο σε 2:58.71.

Πρώτο «χρυσό» σε Παγκόσμιο για την Γιάβι στα 3.000μ. στιπλ

Η Ουίνφρεντ Γιάβι από το Μπαχρέιν κατέκτησε στη Βουδαπέστη τον πρώτο της παγκόσμιο τίτλο στα 3.000 μέτρα στιπλ γυναικών.

Η 23χρονη είχε την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών (8:54.29), ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου, αφήνοντας πίσω της την κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ Μπεατρίς Τσέπκοετς (8:58.98, Κένυα) και την Φέιθ Τσέροτιτς (9:00.69, Κένυα).

Η Μέρι Μοράα από την Κένυα κατέκτησε το χρυσό στον τελικό των 800 μέτρων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανοιχτού Στίβου, που φιλοξενείται στη Βουδαπέστη, κερδίζοντας στην τελική ευθεία τα φαβορί Κίλι Χότζκινσον (Βρετανία) και Άθινγκ Μάου (ΗΠΑ).

Η 23χρονη τερμάτισε σε 1:56.03, ξεσπώντας σε ξέφρενους πανηγυρισμούς καθώς διέσχιζε τη γραμμή.

Η Χότζκινσον, όπως και πέρυσι, συμβιβάστηκε με το ασημένιο (1:56.34), ενώ η Μου, η συμμετοχή της οποίας ήταν αμφίβολη μέχρι και λίγες εβδομάδες πριν το πρωτάθλημα, ήρε το χάλκινο σε 1:56.61.

Nίκη του Ίνγεμπριγκτσεν στα 5.000μ.

Ο Γιάκομπ Ίνγεμπριγκτσεν από τη Νορβηγία θριάμβευσε στα 5.000 μέτρα, λίγες ημέρες μετά την απογοήτευση του στα 1.500 μέτρα.

Ο 22χρονος τερμάτισε σε 13 λεπτά και 11,30 δευτερόλεπτα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ισπανό Μοχάμεντ Κατίρ με 13:11.44 και στην τρίτη τον Τζέικομπ Κροπ από την Κένυα με 13:12.28.

«Χρυσός» ο Κίπλανγκατ στον μαραθώνιο

Ο Βίκτορ Κίπλανγκατ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο των ανδρών. Ο δρομέας από την Ουγκάντα ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 2 ώρες, 8 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα, ενώ ο Μάρου Τέφερι από το Ισραήλ κατάφερε να πάρει το ασημένιο μετάλλιο, παρότι έπεσε στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Κίπλανγκατ, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μαραθώνιο στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του 2022, αποσπάστηκε από τους «διώκτες» του περίπου τέσσερα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και έκοψε το νήμα με διαφορά 19 δευτερολέπτων.

Ο Τέφερι, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα στο περυσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έπεσε μετά το 30ό χιλιόμετρο του αγώνα, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και… προσπέρασε στα τελευταία 200 μέτρα τον κουρασμένο Αιθίοπα, Λεούλ Γκεμπρεσιλασέ, για να τερματίσει δεύτερος. Ο Τέφερι ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 2:09:12, επίδοση που αποτελεί εφετινό ρεκόρ, ενώ ο Γκεμπρεσιλασέ πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 2:09:19.