Eγγλέζες στο ραντεβού που είχαν με την ιστορία αποδείχθηκαν οι παίκτριες της Σαρίνα Βίγκμαν…

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Αγγλίας το βράδυ της Κυριακής έστειλε στον… έβδομο ουρανό το ποδόσφαιρο της χώρας, καθώς στον τελικό του Euro, που διεξήχθη στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ νίκησε με 2-1 σκορ την πολυνίκη της διοργάνωσης, Γερμανία στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια) και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Οι «λέαινες» προηγήθηκαν στο 62′ με την Τουν, οι Γερμανίδες ισοφάρισαν στο 66′ με την Μαγκούλ -που νωρίτερα είχε και δοκάρι- για να έρθει στο 110ο λεπτό η Κέλι να χαρίσει το τρόπαιο στην εθνική ομάδα της χώρας της.

Στο αποψινό παιχνίδι γράφτηκε ιστορία και για ακόμη έναν λόγο: σημειώθηκε νέο ρεκόρ προσέλευσης -σε τελικό EURO ανδρών ή γυναικών- με την παρουσία 87.192 φιλάθλων στο φημισμένο γήπεδο του Λονδίνου.

Αυτός ο αριθμός καταρρίπτει το ρεκόρ που σημειώθηκε στον τελικό των ανδρών το 1964 μεταξύ της Ισπανίας και της Σοβιετικής Ένωσης, ο οποίος διεξήχθη μπροστά σε 79.115 θεατές στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» της Μαδρίτης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε τελικό Euro γυναικών για τις Γερμανίδες που μετρούσαν μέχρι τώρα 8 νίκες σε ισάριθμους τελικούς από το 1984, όταν και διεξήχθη για πρώτη φορά η διοργάνωση.

Tα γκολ του τελικού:

O αγώνας

Oι Αγγλίδες μπήκαν πολύ δυνατά στον τελικό, πήραν άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 4ο λεπτό, με τη Γουάιτ να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, βλέποντας ομως τη Φρομς να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι «λέαινες» της Βίγκμαν ήταν μονίμως στην επίθεση και προσπαθούσαν συνεχώς να πατήσουν στην περιοχή της Γερμανίας.

Στον αντίποδα το συγκρότημα της Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ, η οποία παρατάχθηκε στον τελικό με μία πολύ σημαντική απώλεια (η αρχηγός και πρώτη σκόρερ των Γερμανών, Αλεξάντρα Ποπ λίγο πριν αρχίσει το ματς έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού) προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, έχοντας χάσει τη μάχη του κέντρου.

Στο 38ο λεπτό η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν η Γουάιτ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία της Φρομς.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι Γερμανίδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και πίεσαν τις Αγγλίδες. Μάλιστα είχαν δύο αξιόλογες στιγμές με τις Βασμουτ (48′) και Μαγκούλ, που όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Κι ενώ το συγκρότημα της Τέγκλενμπεργκ είχε το μομέντουμ κόντρα στη ροή του αγώνα η Αγγλία κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 62ο λεπτό η Τουν, η οποία είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο επτά λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε εξαιρετική μπαλιά της Γουάλς, βρέθηκε απέναντι από τη Φρομς και με σκαφτό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της, βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες του Γουέμπλεϊ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Γερμανία έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, καθώς η Μαγκούλ έκανε το σουτ από τα δεξιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια η Σούλερ, που πήρε το ριμπάουντ,  δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Στο 79ο λεπτό πάντως η Μάγκουλ βρήκε στόχο, με τη Γερμανίδα διεθνή παίκτρια, η οποία είχε νωρίτερα δοκάρι, να σκοράρει από κοντά, μετά από γύρισμα της Βάσμουτ από τα αριστερά, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, κι έτσι ο τελικός οδηγήθηκε σε παράταση, με την Αγγλία να φτάνει ξανά κοντά στο γκολ με το σουτ της Τουν που έδιωξε με τα πόδια η Φρομς.

Για να φτάσουμε στο 110ο λεπτό, όταν η Κλόε Κέλι οδήγησε τις Αγγλίδες στη… Γη της Επαγγελίας, με ένα κοντινό πλασέ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, έπειτα από σύγχυση στη γερμανική άμυνα, χαρίζοντας στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας τηςτο τρόπαιο… Πλέον το διαβόητο «it’s coming home» δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός, είναι αλήθεια…

Αγγλία-Γερμανία 2-1

Κίτρινες: Στάνγουεϊ, Γουάιτ, Ρούσο, Κέλι – Ράουχ, Όμπερντορφ, Σούλερ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΓΛΙΑ (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88’ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (88’ Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64′ Κέλι), Κέρμπι (56′ Τουν), Χεμπ (119’ Πάρις), Γουάιτ (56′ Ρούσο).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103’ Ντοσούν-Χαγιέχ), Ράουχ, Μαγκούλ (91’ Ντάλμαν), Όμπερντορφ (113’ Λατβάιν), Ντάμπριτζ (73’ Λόμαν), Χουτ, Μπραντ (46′ Βάσμουτ), Σούλερ (67′ Ανγιόμι).