Μετά τη βαθμολογική απώλεια που είχε μεσοβδόμαδα στις Κανάριους Νήσους, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα «τρίποντα», επικρατώντας με 1-0 της Σεβίλης στο «Λουίς Κομπανίς» και προσωρινά η ομάδα του Τσάβι απολαμβάνει τη «μοναξιά» της κορυφής στη LaLiga.

Το εναρκτήριο ματς της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος κρίθηκε με το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στο 76′, ο οποίος στην προσπάθειά του ν΄ απομακρύνει την κεφαλιά του Γιαμάλ μετά τη σέντρα του Φεράν Τόρες, έστειλε τη μπάλα άθελά του στην γωνία του Νίλαντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά, αλλά χωρίς να απειλήσουν τον Νίλαντ. Η κεφαλιά του Φέλιξ στο 15′ μετά από κόρνερ του Γκιντογκάν κατέληξε άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το μακρυνό σουτ του Ράκιτιτς.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τους “μπλαουγκράνα” στο πρώτο μέρος ήρθε στο 22ο λεπτό του αγώνα, με το σουτ του Φέλιξ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Νίλαντ.

Οι Ανδαλουσιανοί απάντησαν στο 30′. Ο Οκάμπος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Γκάβι.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0, αλλά στο 56′ ο Λεβαντόβσκι έχασε το τετ α τετ και στο 57′ η κεφαλιά του Γκάβι κατέληξε άουτ.

Πλέον, οι Καταλανοί στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με την Πόρτο (4/10), ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας, επέστρεψε στα άσχημα αποτελέσματα μετά από τους 7 βαθμούς που είχε συγκεντρώσει στην τελευταία τριάδα αγώνων.

Αντίστοιχα την προσεχή Τρίτη (3/10) η Σεβίλη θα παίξει εκτός έδρας με την Αϊντχόφεν στο Champions League.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ραφίνια (37′ Φερμίν), Γκάβι, Γκιντογκάν, Γιαμάλ (82′ Ρομέου), Λεβαντόβσκι, Φέλιξ (71′ Τόρες).

Σεβίλη: Νίλαντ, Πεδρόσα (82′ Σούσο), Ράμος, Μπαντέ, Χουάνλο (82′ Νάβας), Σο (66′ Φερνάντο), Τζόρνταν, Λαμέλα (75′ Ντίαθ), Ράκιτιτς, Οκάμπος, Λουκεμπάκιο (75′ Ακούνια).