Με 24 ομάδες σε 10 πόλεις διεξάγεται το Euro 2024 στη Γερμανία. Η δράση ξεκίνησε την Παρασκευή (14/6), στην «Allianz Arena» του Μονάχου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 14ης Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (14 Ιουνίου – 26 Ιουνίου), ενώ στις 30 του μήνα ξεκινούν τα νοκ άουτ παιχνίδια.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει η ΕΡΤ.

Οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Γερμανία, Ουγγαρία, Σκωτία, Ελβετία

2ος όμιλος: Ισπανία, Αλβανία, Κροατία, Ιταλία

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

3ος όμιλος: Αγγλία, Δανία, Σλοβενία, Σερβία

4ος όμιλος: Γαλλία, Αυστρία, Ολλανδία, Πολωνία

5ος όμιλος: Βέλγιο, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία

6ος όμιλος: Πορτογαλία, Τουρκία, Τσεχία, Γεωργία

Το πρόγραμμα

Παρασκευή 14 Ιουνίου

Γερμανία – Σκωτία 5-1

Σάββατο 15 Ιουνίου

Ουγγαρία – Ελβετία 1-3

Ισπανία – Κροατία 3-0

Ιταλία – Αλβανία 2-1

Κυριακή 16 Ιουνίου

Πολωνία – Ολλανδία 1-2

Σλοβενία – Δανία 1-1

Σερβία – Αγγλία 0-1

Δευτέρα 17 Ιουνίου

Ρουμανία – Ουκρανία 3-0

Βέλγιο – Σλοβακία 0-1

Αυστρία – Γαλλία 0-1

Τρίτη 18 Ιουνίου

Τουρκία – Γεωργία 3-1

Πορτογαλία – Τσεχία 2-1

Τετάρτη 19 Ιουνίου

Κροατία – Αλβανία 2-2

Γερμανία – Ουγγαρία 2-0

Σκωτία – Ελβετία 1-1

Πέμπτη 20 Ιουνίου

Σλοβενία – Σερβία 1-1

Δανία – Αγγλία 1-1

Ισπανία – Ιταλία 1-0

Παρασκευή 21 Ιουνίου

Σλοβακία – Ουκρανία 1-2

Πολωνία – Αυστρία 1-3

Ολλανδία – Γαλλία 0-0

Σάββατο 22 Ιουνίου

Γεωργία – Τσεχία 1-1

Τουρκία – Πορτογαλία 0-3

Βέλγιο – Ρουμανία 2-0

Κυριακή 23 Ιουνίου

Ελβετία – Γερμανία 1-1

Σκωτία – Ουγγαρία 0-1

Δευτέρα 24 Ιουνίου

Κροατία – Ιταλία 1-1

Αλβανία – Ισπανία 0-1

Τρίτη 25 Ιουνίου

Γαλλία – Πολωνία 1-1

Ολλανδία – Αυστρία 2-3

Αγγλία – Σλοβενία 0-0

Δανία – Σερβία 0-0

Τετάρτη 26 Ιουνίου

Ουκρανία – Βέλγιο 0-0

Σλοβακία – Ρουμανία 1-1

Γεωργία – Πορτογαλία 2-0

Τσεχία – Τουρκία 1-2

Οι βαθμολογίες

1ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Γερμανία 7 3 8-2
Ελβετία 5 3 5-3
Ουγγαρία 3 3 2-5
Σκωτία 1 3 2-7

 

2ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Ισπανία 9 3 5-0
Ιταλία 4 3 3-3
Κροατία 2 3 3-6
Αλβανία 1 3 3-5

 

3ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Αγγλία 5 3 2-1
Δανία 3 3 2-2
Σλοβενία 3 3 2-2
Σερβία 2 3 1-2

 

4ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Αυστρία 6 3 6-4
Γαλλία 5 3 2-1
Ολλανδία 4 3 4-4
Πολωνία 1 3 3-6

 

5ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Ρουμανία 4 3 4-3
Βέλγιο 4 3 2-1
Σλοβακία 4 3 3-3
Ουκρανία 4 3 2-4

 

6ος Όμιλος

Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Γκολ
Πορτογαλία 6 3 5-3
Τουρκία 6 3 5-5
Γεωργία 4 3 4-4
Τσεχία 1 3 3-5

Φάση των «16»

Σάββατο 29 Ιουνίου

Ελβετία – Ιταλία 2-0

Γερμανία – Δανία 2-0

Κυριακή 30 Ιουνίου

Αγγλία – Σλοβακία 2-1 παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια)

Ισπανία – Γεωργία 4-1

Δευτέρα 1 Ιουλίου

Γαλλία – Βέλγιο 1-0

Πορτογαλία – Σλοβενία 3-0 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)

Τρίτη 2 Ιουλίου

Ρουμανία – Ολλανδία 0-3

Αυστρία– Τουρκία 1-2

Προημιτελικοί

Παρασκευή 5 Ιουλίου

Γερμανία – Ισπανία 1-2 παράταση (1-1 κανονική διάρκεια)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία 3-5 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)

Σάββατο 6 Ιουλίου

Αγγλία – Ελβετία 5-3 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση)

Ολλανδία – Τουρκία 2-1

Ημιτελικοί

Τρίτη 9 Ιουλίου

Ισπανία – Γαλλία 2-1

Τετάρτη 10 Ιουλίου

Ολλανδία – Αγγλία 1-2

Τελικός

Κυριακή 14 Ιουλίου

22:00 Ισπανία – Αγγλία, ΕΡΤ1

σχόλια αναγνωστών
oδηγός χρήσης