Η επανέναρξη του πρωταθλήματος στην Τουρκία, σημαδεύτηκε από ακόμη ένα δυσάρεστο περιστατικό. Συγκεκριμένα, η αναμέτρηση της Ιστανμπούλσπορ με την Τραμπζονσπόρ στο «Εσενιούρτ Νετσμί Καντόγλου Σταντιουμ», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super Lig, δεν ολοκληρώθηκε.

Με το σκορ στο 1-2 (39’ Μουαμέρ Σαρικάγια – 11’ Μαχμούντ Τρεζεγκέ, 68’ Πολ Ονουάτσου), με τον Τάσο Μπακασέτα στο αρχικό σχήμα και τον Δημήτρη Κουρμπέλη στον πάγκο για την ομάδα του Αμπντουλάχ Αβτσί, ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Ετσμέλ Φαΐκ Σαριαλίογλου, εισέβαλλε στον αγωνιστικό χώρο, διαμαρτυρόμενος εντονότατα στον διαιτητή της αναμέτρησης, Αλί Σανσαλάν για αποφάσεις του.

Μάλιστα, ζήτησε από τους παίκτες της ομάδας του να αποχωρήσουν από το γήπεδο – κάτι που οι ίδιοι δεν ήθελαν – όπως κι έγινε, με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι στο 72ο λεπτό.

Στα παιχνίδια που είχαν προηγηθεί, με τον Δημήτρη Πέλκα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ομάδας του, η Μπασακσεχίρ επικράτησε με 3-1 (45’πέν., 51’πέν. Κριστόφ Πιάτεκ, 62’ Πέλκας – 26’ Σαμού Σαϊζ) της Σίβασπορ του Χάρη Χαρίση.

Ο Πέλκας αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό ενώ ο Χαρίσης έβγαλε όλο το ματς, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα. Τέλος, Γκαζιαντέπ και Αδανασπορ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 (15’ Αρντά Κιζιλντάγκ, 54’ Λάζαρ Μάρκοβιτς – 71’ Εμρέ Ακμπάμπα, 73’ Μπαμπαγίντε Νταβίντ Ακιντόλα).