Ένα… ερασιτεχνικού επιπέδου λάθος του Εντουάρ Μεντί, κόστισε εν πολλοίς στην Τσέλσι την ήττα 3-0 από τη Λιντς στο «Ελαντ Ρόουντ», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Premier League. Στο 33ο λεπτό ο Γάλλος τερματοφύλακας, πιεζόμενος από τον Άαρονσον μέσα στη μικρή περιοχή, επιχείρησε να κάνει… ντρίμπλα, όμως ο Αμερικανός του «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ροντρίγκο με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των «παγονιών», οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ο Χάρισον στο 69΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, που πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα και έφτασε στους επτά βαθμούς.

Οι «μπλε», μάλιστα, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί στο 85΄.

Την ίδια βαθμολογική συγκομιδή στα τρία πρώτα ματς της σεζόν έχει και η Μπράιτον, που «άλωσε» με 2-0 το «Λόντον Στέιντιουμ», αφήνοντας την… ευρωπαία Γουέστ Χαμ στο απόλυτο μηδέν και στην τελευταία θέση της κατάταξης.