Με τον Εντέν Αζάρ να σημειώνει χατ τρικ η Τσέλσι νίκησε 4-1 την Κάρντιφ για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, διατήρησε το απόλυτο των νικών και έπιασε τη Λίβερπουλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπαμπά στο 16ο λεπτό, ωστόσο ο Αζάρ ισοφάρισε στο 37ο λεπτό και σημείωσε το 2-1 στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Στο 80’ με πέναλτι ο Βέλγος πέτυχε το 3-1, ενώ τρία λεπτά μετά σκόραρε και ο Γουίλιαν.

Από εκεί και πέρα, η Σίτι επικράτησε 3-0 της Φούλαμ, ενώ η Άρσεναλ κέρδισε εκτός έδρας με σκορ 2-1 τη Νιούκαστλ. Ο Ουνάι Έμερι χρησιμοποίησε βασικό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο κι άφησε εκτός αποστολής τον Ντίνο Μαυροπάνο.

Η 5η αγωνιστική:

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2 (90+3′ Λαμέλα – 39′ Βαϊνάλντουμ, 54′ Φιρμίνο)
Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-0 (2′ Σανέ, 21′ Ντ. Σίλβα, 47′ Στέρλινγκ)
Νιούκαστλ – Άρσεναλ 1-2 (90+1′ Κλαρκ – 49′ Τζάκα, 58′ Εζίλ)
Τσέλσι – Κάρντιφ 4-1 (37′, 44′, 80′ πεν. Αζάρ, 83′ Γουίλιαν – 16′ Μπαμπά)
Μπόρνμουθ – Λέστερ 4-2 (19′, 37′ Φρέιζερ, 41′ πέν. Κινγκ, 81′ Σμιθ – 88′ πεν. Μάντισον, 89′ Ολμπράιτον)
Χάντερσφιλντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (38′ Τζάτζα)
19:30 Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ