Απογοητευμένος από την ήττα με 3-1 σκορ, που γνώρισε η Τσέλσι από την Ρεάλ Μαδρίτης, στο Λονδίνο εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Τόμας Τούχελ, μετά τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Champions League.

Ερωτηθείς εάν υπάρχουν πιθανότητες να προκριθεί η ομάδα του στην επόμενη φάση, ο Γερμανός τεχνικός, δεν «κρύφτηκε πίσω από το δάκτυλο του»:

«Όχι, αυτήν την στιγμή, όχι. Πρέπει να ξαναβρούμε το επίπεδό μας. Δεν ξέρω πού πήγε μετά από την διακοπή για τις εθνικές ομάδες, αλλά το πρώτο ημίχρονο, ήταν επανάληψη του δεύτερου κόντρα στην Μπρέντφορντ (σ.σ. ήττα 4-1). Δεν μπορούμε να περιμένουμε καλό αποτέλεσμα με τέτοια εμφάνιση.

Αλλά προς το παρόν, πρέπει να σκεφθούμε το Σάββατο και τον αγώνα με την Σαουθάμπτον και όχι την ρεβάνς στο Μπερναμπέου, γιατί αλλιώς δεν θα πάρουμε βαθμό. Δεν έχω πραγματικά εξήγηση (σ.σ. για αυτές τις δύο διαδοχικές βαριές ήττες).

Είχαμε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα. Είναι ανησυχητικό να δέχεσαι επτά γκολ σε δύο ματς. Εάν δεν σκύψουμε τα κεφάλια μας γρήγορα, δεν θα νικήσουμε στην Σαουθάμπτον και δεν θα έχουμε καμία πιθανότητα να επιστρέψουμε».