Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η Εθνική Ελλάδας, μετά την ήττα με 86-77 από τη Φινλανδία. Η «επίσημη αγαπημένη» προκρίθηκε στην 12αδα του Ευρωμπάσκετ, ωστόσο με δύο ήττες που μεταφέρει στην επόμενη φάση (Λιουμπλιάνα) θα έχει δύσκολο έργο, έχοντας να αντιμετωπίσει την Ισπανία και την Σλοβενία. Στην επόμενη φάση η Ελλάδα θα ξεκινήσει χωρίς βαθμό.

Η Φινλανδία στο πρώτο δεκάλεπτο απέδειξε ότι δεν προκρίθηκε τυχαία στην 12αδα της διοργάνωσης και κατάφερε να σκοράρει 22 πόντους απέναντι στην ελληνική άμυνα. Για την Εθνική μας επιθετικά ξεχώρισε ο Νίκος Ζήσης που σκόραρε 8 πόντους, έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από το χθεσινό ματς με τους Ιταλούς. Επίσης πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Βασίλης Σπανούλης που έχασε τα δύο τελευταία ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο πρώτο μισό, η Ελλάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και περιόρισε αισθητά την Φινλανδία, ωστόσο τα… έχασε στην επίθεση, καθώς είχε πολύ άσχημα ποσοστά έξω από την γραμμή των 6,75μ.. Αρχικά προηγήθηκε με 7 (30-23), όμως οι Φινλανδοί με επί μέρους σκορ 13-5, πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ τους 36-35. Κόπονεν με 13 πόντους και Κότι με 8 είναι οι δύο παίκτες που «πλήγωσαν» την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Το χειρότερο δεκάλεπτο της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έκανε η Ελλάδα στο τρίτο μέρος του αγώνα με τους Φινλανδούς. Σε ολόκληρη την περίοδο πέτυχε 12 πόντους και βρέθηκε στο 30’ στο -10 (57-47). Οι αντίπαλοι μας απεναντίας κατάφεραν να σκοράρουν περισσότερο κι έτσι απέκτησαν διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στον επίλογο η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μοιραία δέχθηκε την ήττα. Οι Φινλανδοί ήταν ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές, πήραν τα ριμπάουντ και 29 πόντους απο τον Κόπονεν, πλασαρίστηκαν στην 2η θέση του τέταρτου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86.