Η οικοδέσποινα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γαλλία επικράτησε με 3-0 της Εθνικής ομάδας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου. Με το σημερινό ματς, όπου η Γαλλία ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα «βουνό» για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που αντιμετώπισε διαδοχικά Βουλγαρία, Ιταλία και αύριο Κυριακή θα έχει την πρώτη ευκαιρία για ξεκούραση, καθώς υπάρχει ρεπό.

Όσον αφορά το ματς, η Γαλλία δεν έδωσε ούτε ένα άσο, είχε μόλις τρεις πόντους από μπλοκ (όλους στο πρώτο σετ), αλλά είχε άπειρα σπασίματα και 41 κόντρα μπάλες που της επέτρεψαν να φτάσει στη νίκη. Από την αρχή του πρώτου σετ η Γαλλία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με το «καλημέρα» με 3-0, ασκώντας μεγάλη πίεση στην ελληνική υποδοχή και παίζοντας εξαιρετικά στο μπλοκ-άμυνα. Το σκορ άρχισε να ξεφεύγει (8-3, 15-9, 18-10) με τους τρικολόρ να φτάνουν εύκολα στο τελικό 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε βασικό τον Αλέξανδρο Ράπτη αντί του Ανδρέα Φράγκου και αρχικά δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η Εθνική μπήκε στο ρυθμό του αγώνα… Η Γαλλία έκανε το 6-6, 8-6 για να έρθει το πρώτο ελληνικό μπλοκ στο ματς (από τον Πετρέα), ενώ και το 10-7, έγινε 10-9, αλλά κάπου η Γαλλία και πάλι εκεί πάτησε το γκάζι. Πίεση στην ελληνική υποδοχή, συνεχόμενες άμυνες και πετυχημένες κόντρα επιθέσεις έφεραν το σκορ στο 16-10, 21-13 για να κλείσει το σετ στο 25-18.

Σχεδόν ίδιο το σκηνικό και στο τρίτο σετ, όταν και πάλι στο 6-6 η Γαλλία έκανε ένα σερί 3-0, ωστόσο αυτή τη φορά υπήρξε αντίδραση με την Εθνική με ένα «πέναλτι» και μπλοκ των Ράπτη, Πετρέα να ισοφαρίζει σε 13-13… Άμεση ήταν όμως και η απάντηση των Γάλλων που έτρεξαν το δικό τους σερί φτάνοντας το σκορ στο 17-13. Η τελευταία ελληνική προσπάθεια για επιστροφή στο σετ έγινε στο 20-18 (τριπλό μπλοκ στον Μπογιέ), για να πλησιάσουμε στον πόντο (21-20) με μπλοκ του Πετρέα στον Τιλί. Κι η αντεπίθεση συνεχίστηκε με τον Μπουαγιέ να καρφώνει άουτ στο 24-23 στέλνοντας το σετ στην παράταση… Εκεί όμως ο διαγώνιος της Γαλλίας τελείωσε τις επόμενες μπάλες διαμορφώνοντας το τελικό26-24.

Διαιτητές: Μαρκέλ, Μέντβιντ.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 18-25, 24-26) σε 71′

Ελλάδα (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (5/9 επ.), Φράγκος (0/4 επ., 83% υπ. – 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/17 επ., 48% υπ. – 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 56% υπ. – 25% άριστες), Ζήσης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 11 (11/21 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Βουλκίδης.

Γαλλία (Τιλί): Τονιουτί, Τιλί 8 (8/13 επ., 90% υπ. – 60% άριστες), Λινέλ 13 (12/22 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 26% άριστες), Λε Ρου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπουαγιέ 25 (23/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λε Γκοφ 8 (8/9 επ.) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ. – 26% άριστες), Μπριζάρ, Ροσάρ, Σινεζιέ 3 (3/3 επ.).