Με ανατροπή, καθώς βρέθηκε στο -15 (28-43), 1:48΄΄ πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους, η Εθνική πήρε τη νίκη, με 83-74 στον «τελικό» με τη Νέα Ζηλανδία, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου και προκρίθηκε ως 2η, πίσω από τις πρώτες ΗΠΑ, στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με υποδειγματική άμυνα στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μείωσαν στον πόντο (50-51) χάρη σε τρίποντο του κορυφαίου της εθνικής Ιωάννη Παπαπέτρου (27π. με 4/7 τρίποντα, 6ρ.), 3:58΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου και στην 4η περίοδο αν και βρέθηκαν στο -4 (50-54) με την έναρξή της, επιδόθηκαν σε σερί 9-0 (με 5 πόντους του Λαρεντζάκη και από 2 των Παπανικολάου και Παπαπέτρου) για να προσπεράσουν με 59-54 (απέμεναν 7:34΄΄) και ν’ ακολουθήσουν κι άλλα μεγάλα τρίποντα από Ουόκαπ και Παπαπέτρου, αλλά και «καυτούς» τους Λαρεντζάκη και Παπαγιάννη.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πρόσθεσε 20 πόντους με 3/8 τρίποντα, 10 πόντοι και 9 ασίστ ήταν η συγκομιδή του Τόμας Ουόκαπ, ο Παπαγιάννης είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου είχε προσφορά 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με 27 πόντους ο Σι Ιλί ήταν… απαρηγόρητος για τον αποκλεισμό της Νέας Ζηλανδίας, ενώ 19 πόντους πέτυχε ο Ρόιμπεν Τε Ράνγκι.

Η «επίσημη αγαπημένη» με ρεκόρ 2-1 στην Α΄ φάση, θα τοποθετηθεί, μαζί με τις ΗΠΑ, στον 10ο όμιλο, με αντιπάλους την 1η και τη 2 του 4ου ομίλου, δηλαδή τις Λιθουανία και Μαυροβούνιο αντίστοιχα. Οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της Α΄ φάσης στο “Top-16” και μετά τους δύο αγώνες τους στη Β΄ φάση την πρόκριση για τα νοκ άουτ ματς της φάσης των «8» εξασφαλίζουν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.

Η 3η του 3ου ομίλου Νέα Ζηλανδία (1-2) και η 4η Ιορδανία (0-3) θα αγωνιστούν για τις θέσεις κατάταξης 17-32, μετέχοντας στον 14ο όμιλο με αντιπάλους την Αίγυπτο και το Μεξικό.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με την εθνική ανδρών. Το προηγούμενο ήταν οι 16 πόντοι που είχε σημειώσει το 2019 στο Παγκόσμιο Κύπελλο και πάλι απέναντι στη Νέα Ζηλανδία. Ο Τόμας Ουόκαπ είναι ο πρώτος παίκτης της εθνικής στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που έχει +5 ασίστ σε τρεις συνεχόμενους αγώνες.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έγινε ο μόλις δεύτερος παίκτης της εθνικής σε Παγκόσμιο Κύπελλο που έρχεται από τον πάγκο για να σημειώσει +15 πόντους. Ο πρώτος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης το 2019.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική δεν κατάφερε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ. Η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε 3-0 με τον Ντιλέινι, ενώ ο Λούντζης ισοφάρισε με δικό του τρίποντο και ο Παπαγιάννης έδωσε το προβάδισμα με 5-3. Οι «Tall Blacks» απάντησαν με τον Τε Ράνγκι, ενώ ο Αντετοκούνμπο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ελλάδα (7-5). Νατάι και Ίλι έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα της Ωκεανίας, με τον Παπανικολάου να μειώνει στο 10-9. Ένα καλάθι του Φοτού και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το 12-12, ενώ στη συνέχεια οι Νεοζηλανδοί με τους Ντιλέινι και Τε Ράνγκι προηγήθηκαν 17-12. Ο Παπαπέτρου μείωσε με σουτ τριών πόντων και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-12 με τρίποντο του Νατάι.

Η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε σε χαμηλές πτήσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νεοζηλανδούς να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα. Ντιλέινι και Ίλι έφεραν την ομάδα τους στο +8 (23-15), με την Ελλάδα να μειώνει με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου. Οι «Tall Blacks» ξέφυγαν με 33-23 στη συνέχεια με πόντους από τους Γουέτζελ, Φοτού, Τε Ράνγκι και Ίλι, με την Εθνική να απαντάει με ένα καλάθι του Παπαπέτρου  και ένα τρίποντο του Ουόκαπ. Τε Ράνγκι.και Παπαέτρου σημείωσαν από ένα σουτ τριών πόντων, ενώ ο Ίλι με βολές έφερε τη Νέα Ζηλανδία στο +12 (40-28). Ο Παπαπέτρου μείωσε, όμως Ίλι και Τε Ράνγκι συνέχισαν να σκοράρουν. Το 43-32 του ημιχρόνου διαμόρφωσαν οι Λαρεντζάκης και Παπαπέτρου με την Εθνική να υστερεί σε επίθεση και άμυνα.

Ο Παπανικολάου με το «καλημέρα» στην τρίτη περίοδο έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (34-43) με την εθνική να δείχνει αποφασισμένη να πιέσει σε όλο το γήπεδο για την ανατροπή. Λούντζης και Παπαγιάννης διαμόρφωσαν το 38-43. Η διαφορά έμεινε κοντά σε αυτά τα επίπεδα (43-49) με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει χρεωθεί λίγο νωρίτερα με τέταρτο φάουλ. Ο Παπαπέτρου πήρε και πάλι επιθέσεις για να μειώσει στους τρεις (46-49) και στον έναν πόντο (50-51), με δικό του τρίποντο 3:58΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Η Νέα Ζηλανδία έκλεισε στο +4 (50-54) την 3η περίοδο.

Και στην 4η περίοδο, οι Έλληνες διεθνείς επιδόθηκαν σε σερί 9-0 (με 5 πόντους του Λαρεντζάκη και από 2 των Παπανικολάου και Παπαπέτρου) για να προσπεράσουν με 59-54 (απέμεναν 7:34΄΄) και ν’ ακολουθήσουν κι άλλα μεγάλα τρίποντα από Ουόκαπ και Παπαπέτρου, αλλά και «καυτούς» τους Λαρεντζάκη και Παπαγιάννη. Συγκεκριμένα, με νέο τρίποντο ο Λαρεντζάκης «έγραψε» το 62-57, αλλά ο Ίλι βρήκε το τρίποντο (62-60). Ήταν η σειρά του Ουόκαπ να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 (65-60).

Ο Τε Ράνγκι μείωσε με μία βολή (65-61) και μετά από άστοχο τρίποντο του Ουόκαπ, ο κορυφαίος παίκτης της εθνικής σήμερα, Ιωάννης Παπαπέτρου ευστόχησε σε νέο κρίσιμο τρίποντο (68-65). Ο Λαρεντζάκης με λέι απ και βολή αμέσως μετά εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (71-61). Κι όταν ο γκαρντ του Ολυμπιακού αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση της εθνικής, εκεί ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε την μπάλα στο διχτάκι (73-61). Οι Νεοζηλανδοί δεν παρέδωσαν τα όπλα, με τον Εντζάι να μειώνει από τα 6.75 (73-64) και απέμεναν 3:38΄΄. Ο Ίλι σταμάτησε με φάουλ τον Λαρεντζάκη (75-64 με 2/2 του Έλληνα διεθνή). Ο Ντιλέινι με coast to coast μείωσε σε 75-66. Ο Τε Ράνγκι, όμως ήταν εύστοχος σε τρεις (75-69).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με ένα «καλοζυγισμένο» hook νίκησε τον αντίπαλο ψηλό για το 77-69 και απέμεναν 1 λεπτό και 6΄΄. Ο Ίλι στα 52΄΄ με «κρύο αίμα» απάντησε με τρίποντο (77-72). Ο Τε Ράνγκι υπέπεσε σε φάουλ στον Παπαπέτρου στα 41΄΄, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να ευστοχεί μόνο στην 1η βολή (78-72). Ο Ίλι μείωσε και πάλι (78-74), αλλά ο ίδιος έκανε φάουλ στον Ουόκαπ, ο οποίος με 1/2 βολές «έγραψε» το 79-74. Στη γραμμή των βολών πήρε θέση ο Λαρεντζάκης και με 2/2 βολές έκανε το 81-74, και αμέσως μετά ο MVP του αγώνα Ιωάννης Παπαπέτρου για το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74.

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Ουόκαπ 10 (2), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μωραϊτης, Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (3), Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 8, Παπαπέτρου 27 (4), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Νέα Ζηλανδία (Πέρο Κάμερον): Μπράουν, Κάμερον, Ντιλέινι 10 (1), Φότου 5, Ίλι 27 (3), ΛεΆφα, Ενγκατάι 9 (3), Σμιθ, Μίλνερ, Τε Ράνγκι 19 (4), Βέτσελ 4.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ( 3ος – Μανίλα – Mall of Asia Arena)