Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με απίθανες ανατροπές, η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών ηττήθηκε 11-10 από την Ιταλία στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ντόχα και έμεινε εκτός τετράδας, μετά από δύο συνεχόμενες παρουσίες στο βάθρο.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο στη δεύτερη περίοδο, λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου, και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και προηγήθηκε 10-8, 2΄35΄΄ πριν τη λήξη.

Παρότι βρίσκονταν «αγκαλιά» με τη νίκη, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου τα έκαναν όλα λάθος στα τελευταία δυόμισι λεπτά και οι «σετεμπέλο», χάρη σε γκολ του Ντι Φούλβιο 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία. Η εθνική θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με το Μαυροβούνιο, το πρωί της Πέμπτης (15/2, 11:00).

Αναμφίβολα, η αναμέτρηση αποτέλεσε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, ενώ καθοριστικό σημείο ήταν η αποβολή του Στέλιου Αργυρόπουλου από το παιχνίδι στο 4:55 του 2ου οκταλέπτου, με την Ελλάδα να παίζει τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο, γεγονός που έδωσε το μομέντουμ στους Ιταλούς που από 4-2 πίσω, βρέθηκαν να προηγούνται με 4-6. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστική με την Ελλάδα να πλησιάζει και να ισοφαρίζει στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, επομένως όλα κρίθηκαν στο τέλος και στις λεπτομέρειες, εκεί όπου οι Έλληνες έχασαν ευκαιρία με παίκτη παραπάνω στο φινάλε για να ισοφαρίσουν, με τον Θοδωρή Βλάχο να διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση.

Δυναμικό και με έντονες μάχες το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Ιταλούς να προηγούνται, όμως οι Έλληνες με ψυχραιμία συνέχισαν την καλή άμυνά τους σε διαδοχικές φάσεις και πέρασαν μπροστά με 3-1, χάρη σε γκολ του Ντίνου Γενηδουνιά από την κορυφή της επίθεσης, του Κώστα Γκιουβέτση σε παίκτη παραπάνω και του Αλέξανδρου Παπαναστασίου στην κόντρα, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση αμυντικά, παίρνοντας έτσι αυτοπεποίθηση.

Στη συνέχεια, ο Γιάννης Φουντούλης μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Αργυρόπουλος, για το 4-1 της Ελλάδας στο 6:59 του 2ου οκταλέπτου, ενώ λίγο μετά με το σκορ στο 4-2 ακυρώθηκε ελληνικό γκολ σε παραπάνω και αμέσως μετά εξετάστηκε στο VAR φάση σε μονομαχία του Αργυρόπουλου με τον Κοντέμι, με τους διαιτητές να αποβάλλουν χωρίς αντικατάσταση τον Έλληνα παίκτη για βιαιοπραγία, ενώ με το πέναλτι η Ιταλία μείωσε σε 4-3. Η Ελλάδα υποχρεώθηκε να παίξει για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο και οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 4-4, ενώ προηγήθηκαν με 4-6 στο 2:32. Στη συνέχεια, ο Στάθης Καλογερόπουλος σε διπλό παίκτη παραπάνω μείωσε σε 5-6 για την Ελλάδα που κατάφερε να μείνει ζωντανή υπό αυτές τις συνθήκες σε εκείνο το σημείο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, σε παίκτη παραπάνω, ο Νικολαΐδης μείωσε σε 6-7 για την Ελλάδα, ενώ στο 3:48 σε παίκτη παραπάνω ο Άγγελος Βλαχόπουλος ισοφάρισε σε 7-7 για την Εθνική ομάδα ανδρών.  Ο Μάνος Ζερδεβάς κατέβασε ρολά σε διαδοχικές φάσεις και στο ιταλικό προβάδισμα που ακολούθησε, απάντησε ο Άγγελος Βλαχόπουλος, που ισοφάρισε σε 8-8, 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 3ου οκταλέπτου. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Μάνο Ζερδεβά σε δύσκολες φάσεις.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Καλογερόπουλο να κερδίζει πέναλτι στο 5:01 και ο Γενηδουνιάς ευστόχησε για το 9-8, ξεσηκώνοντας την ελληνική κερκίδα.  Στο 2:48 ο Καλογερόπουλος σκόραρε σε παραπάνω, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς πριν πάρει ριμπάουντ ο νεαρός περιφερειακός, ο Βλαχόπουλος είχε σουτάρει εκπρόθεσμα. Στην επόμενη φάση, ο Ετσενίκε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς δικαίωμα και οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι. Στην εκτέλεση, ο Γενηδουνιάς έγραψε το 10-8 μέσα σε πανζουρλισμό από τους Έλληνες φιλάθλους (2:32). Οι Ιταλοί μείωσαν σε 10-9 στο 2:20 και στο 1:42 με πέναλτι ισοφάρισαν σε 10-10. Στα 42 δευτερόλεπτα, ο Ντι Φούλβιο ανέτρεψε τα δεδομένα με το 10-11. Η Εθνική ομάδα έχασε στο φινάλε ευκαιρία με παίκτη παραπάνω.

Το παιχνίδι παρακολούθησε ο Πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και μέλος του Μπιρό της World Aquatics, Κυριάκος Γιαννόπουλος, καθώς και ο Α’ Αντιπρόεδρος και αρχηγός αποστολής, Γιώργος Αφρουδάκης.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2, 3-2.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπααστασίου, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος, Παπανικολάου.

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Νταμόντε, Φοντέλι, Ρενζούτο, Ετσενίκε, Πρεσούτο, Μπρούνι, Ντι Σόμα, Βελότο, Νικόσια, Κοντέμι, Ιόκι Γκράτα.