Ανήμπορος κι εκείνος να εξηγήσει την κατάρρευση των τελευταίων 2,5 λεπτών, ο Θοδωρής Βλάχος μίλησε για «τραγικά παιδικά λάθη», που κόστισαν στην εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών την ήττα 11-10 από την Ιταλία και τον αποκλεισμό από την τετράδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ντόχα. Απογοητευμένος ήταν και ο Μάνος Ζερδεβάς, που υποσχέθηκε πάντως ότι η ελληνική ομάδα θα επιστρέψει πιο δυνατή εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων.

«Δεν ξέρω τι να πω. Από τη μία πλευρά, θέλω να πω ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω, αξίζαμε τη νίκη, από την άλλη στα τελευταία 2,5 λεπτά βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας. Ρίξαμε μια κλωτσιά και γκρεμίσαμε ό,τι χτίζαμε, με τραγικά παιδικά λάθη, που τα έχουμε επισημάνει στις τελευταίες μέρες. Κάναμε φάουλ στον καλύτερο παίκτη τη Ιταλίας (σ.σ. στον Ντι Φούλβιο, που πέτυχε το νικητήριο γκολ). Στα τελευταία 2,5 λεπτά κάναμε ό,τι ήταν δυνατό για να χάσουμε το παιχνίδι», ανέφερε με δυσκολία ο ομοσπονδιακός τεχνικός στην κάμερα της ΕΡΤ και συνέχισε: «Τα σπουδαία ματς κρίνονται στις μεγάλες στιγμές, και δεχθήκαμε γκολ και δεν σκοράραμε. Φταίμε μόνοι μας, δεν είναι τακτικό το θέμα, όταν είσαι μπροστά 10-8 απλά… δαγκώνεις λαρύγγι».

Ο Θοδωρής Βλάχος έκανε λόγο για «παιδικές αρρώστιες», υπογραμμίζοντας ότι «εάν δεν το αποβάλλουμε από πάνω μας, θα το ξαναζήσουμε». «Η γενικότερη εικόνα ήταν θετική. Απομένουν δύο ματς και μετά μία καλή προετοιμασία και να πάμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να παίξουμε σαν μεγάλη ομάδα», κατέληξε ο έμπειρος τεχνικός.

Ο Μάνος Ζερδεβάς έκανε εκπληκτική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, αλλά ούτε εκείνος μπόρεσε να σταματήσει την ιταλική αντεπίθεση στο φινάλε. Ο διεθνής τερματοφύλακας ανέφερε ότι «η σημερινή εμφάνιση ήταν αρκετά καλή, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία τρία λεπτά. Είχαμε ένα ατυχές γεγονός με το Στέλιο Αργυρόπουλο, που μείναμε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο. Παρ’ όλα αυτά δε χάσαμε το μυαλό μας και στο τέλος, ενώ προηγούμασταν δύο γκολ, δεν πήραμε τις σωστές αποφάσεις. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στον παίκτη παραπάνω εκεί που ήταν ίσως το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Δεχθήκαμε κάποια γκολ στο λιγότερο και στην κόντρα. Εκεί κρίνεται ένας τέτοιος αγώνας. Με θλίβει ιδιαίτερα που δεν καταφέραμε να περάσουμε στη τετράδα, γιατί αυτή η ομάδα το αξίζει. Ευελπιστώ στο Παρίσι να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Σίγουρα μας πεισμώνει που δεν καταφέραμε να περάσουμε στην τετράδα, ούτε εδώ ούτε στο Ζάγκρεμπ (σ.σ. στο Ευρωπαϊκό), γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας. Στην κρίσιμη στιγμή δεν δείξαμε τη δουλειά που έχουμε κάνει και το ταλέντο μας. Παρ΄όλα αυτά, η εθνική ομάδα είναι πάνω απ’ όλα και πιστεύω θα δείξουμε στα επόμενα δύο παιχνίδια ποιοι είμαστε και τι μπορούμε να καταφέρουμε».

Για το αν μπορεί η ομάδα να συνέλθει μετά από αυτά τα δύο τουρνουά και να είναι στο Παρίσι έτοιμη, ο Ζερδεβάς είπε: «Αρχικά κανείς δεν θα μας πάρει αυτά που έχουμε καταφέρει. Δεν ξεχνάμε την αξία μας. Έχουμε καταφέρει σημαντικά πράγματα τα τελευταία χρόνια, που με δύο διοργανώσεις δεν ξεχνιούνται. Είμαστε μια γενιά στην ελληνική υδατοσφαίριση που ίσως δεν έχει ξαναυπάρξει. Οφείλουμε στους εαυτούς μας και στη δουλειά που έχουμε κάνει και στο ταλέντο μας να βάλουμε κάτω το κεφάλι και να δείξουμε στο Παρίσι τι αξίζουμε. Παίζοντας για την εθνική ομάδα για μένα αποτελεί την απόλυτη τιμή και οφείλω στην Ελλάδα, αλλά και στον ίδιο μου εαυτό, να δίνω το 100% σε κάθε αγώνα. Το Παρίσι είναι πολύ κοντά και θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είμαστε ξανά στην τετράδα».