Ο Ολυμπιακός μπορεί να αγχώθηκε στον πρώτο αγώνα του με την Αρούκα για τα πλέι οφ του Europa League, ωστοσο πέτυχε το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από τη νίκη χωρίς να δεχτεί γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι, έστω και δύσκολα, επικράτησαν με 1-0 επί των Πορτογάλων, αποκτώντας όπως είναι φυσικό το μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους, δεδομένου ότι η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο Καραϊσκάκη. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι το πέτυχε στο 26ο λεπτό ο Σεμπά.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ξεκίνησαν χωρίς τον Φορτούνη (αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην ποδοκνημική) επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό και είχαν τον έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 15′ ο Σεμπά έκανε πολύ ωραία κίνηση, αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε ο Μπρακάλι, ωστόσο ο πορτιέρο των γηπεδούχων δεν μπορούσε να κάνει κάτι στη φάση του 22ου λεπτού, όταν ο Πάρντο γύρισε στον Σεμπά κι αυτός με πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και οι Πορτογάλοι έδειχναν εντελώς ακίνδυνοι. Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση, για να καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

Στο 72′ πάντως η Αρούκα έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Γκονζάλες πήρε την μπάλα από το κέντρο κι αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, αλλά ο ένας τερματοφύλακας είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν για τον Ολυμπιακό.

Στο 80′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία. Υστερα από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Καμπιάσο βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά οι Πορτογάλοι ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους και έγιναν πολύ επικίνδυνοι. Στο 84′ ο Νουνίνιο εκτέλεσε το φάουλ κι έδιωξε εντυπωσιακά ο Καπίνο, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε ακόμη ένα παιχνίδι και εν τέλει κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του μέχρι το τέλος του ματς.