Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Πέμπτη στη Λεωφόρο με 3-0 σκορ την Μπρόντμπι, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους.

Οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τις δύο αποβολές των Δανών μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο και πλέον μόνο αν αυτοκτονήσουν στη ρεβάνς θα χάσουν το πολυπόθητο εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Μέστο έπιασε την γυριστή κεφαλιά, αλλά στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στο δοκάρι του Στιλ.

Στο 33ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κρόνε (αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα) με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημά τους, ανοίγοντας το σκορ στο 45′ με ψιλοκρεμαστό σουτ του Μάρκους Μπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρόννου στον Ιμπάρμπο, με τον γκολκίπερ της Μπρόντμπι να αποβάλλεται πριν ο Λεντέσμα κάνει στο 54′ το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Πάντως ο Μάρκους Μπεργκ ξαναχτύπησε στο 82′ και νικώντας τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων εκανε το 3-0, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε σκορ πρόκρισης.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο ματς με τους Δανους να δείχνουν πιο απειλητικοί. Μόλις στο 5΄ ο Γιόχαν Λάρσον λίγο έλειψε να «παγώσει» το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όταν με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να βρουν χώρους, να κρατήσουν μπάλα και το ματς έδειχνε να παίρνει κακή τροπή. Μέχρι το 33΄ όταν έγινε μια κομβική φάση. Ο Μέστο βγήκε από δεξιά στην πλάτη του Κρόνε, ο οποίος τον κράτησε και τον ανέτρεψε με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως στάθηκαν τυχεροί καθώς άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνοι και στην μοναδική τους ευκαιρία. Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Γουακάσο στον Μπεργκ και υποδειγματικό «τελείωμα» του Σουηδού για να γίνει το 1-0 στο 45+2΄.

Με αυτή την εξέλιξη και με παίκτη λιγότερο, η ψυχολογια των Δανών έπεσε κατακόρυφα. Σα να μην έφταναν αυτά, στο 52΄ ο Ιμπάρμπο βρέθηκε μόνος με τον Ρένοφ ο οποίος τον ανέτρεψε… Πέναλτι και αποβολή για τη Μπρόντμπι που θα έπαιζε για περίπου 40 λεπτά με εννέα ποδοσφαιριστές. Λίγο αργότερα (54΄) ο Λεντέσμα πετύχαινε από τη «βούλα» το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Το γκολ που ουσιαστικά σφράγισε από σήμερα την πρόκριση, πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ στο 82΄. Μετά από νέα εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεντέσμα, ο Σουηδός πλάσαρε τον Τόπελ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στα αρνητικά στοιχεία του σημερινού παιχνιδιού, το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός άρχισε το ματς με μόνο έναν Ελληνα (Κουτρουμπής) και το ολοκλήρωσε με 11 ξένους.

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Γουακάσο – Κρόνε, Άλμπρεχτσεν

Κόκκινες: Κρόνε (33΄ δεύτερη κίτρινη), Ρένοφ (52΄)