Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στη Βαρκελώνη, έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, αλλά ηττήθηκε με 80-76 από τη Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Top 16.

Η… τρομακτική τρίτη περίοδος του Μαρσελίνιο Χουέρτας, που πέτυχε 6/6 τρίποντα (22 πόντους συνολικά), ήταν το σημείο-κλειδί στο παιχνίδι και με το κρεσέντο του Βραζιλιάνου οι Ισπανοί έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην 2η φάση της διοργάνωσης, ενώ ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Με 4/4 συνεχόμενα τρίποντα (δύο από το Γκιστ) και με εξαιρετική άμυνα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10 πόντους από τη Μπαρτσελόνα (6-16) περίπου 3.30’’ πριν τη λήξη του πρώτου 10λεπτου κι έδειξε πως ήταν πανέτοιμος και καλά… διαβασμένος.

Η απάντηση των Καταλανών ήταν άμεση και με δύο… κολλητά τρίποντα του Χεζόνια η διαφορά έπεσε στο -6 (12-18), για να κλείσει η περίοδος με τους «πράσινους» να αντέχουν στην πίεση των γηπεδούχων και να προηγούνται με 20-14.

Με πολύ καλή άμυνα και 5/8 τρίποντα η ελληνική ομάδα όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά του πρώτου 10λεπτου, αλλά την αύξησε στο +9 (23-32) και λίγο αργότερα με το τρίποντο του Μπλουμς ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διψήφια διαφορά (25-35), αλλά μέσα σε δύο λεπτά με επιμέρους σκορ 9-2 οι Καταλανοί πλησίασαν στο -3 (34-37). Το σερί της «Μπαρτσα» έφτασε στο 7-0 και με το τρίποντο του Αμπρίνες σχεδόν στην εκπνοή του ημιχρόνου το ματς ήρθε στα ίσια (37-37).

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του ματς στο τρίτο 10λεπτο και με 5 σερί τρίποντα (10/14 η Μπαρτσελόνα μέχρι το τρίτο 10λεπτο) έφτασε σε χρόνο… ρεκόρ τους 15 πόντους μέσα σε 6.5 λεπτά και τους 17 συνολικά, δίδοντας την ευκαιρία στους Καταλανούς να ξεφύγουν με 10 πόντους (54-44).

Το ματς πήγαινε να ξεφύγει, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… επιστρέψει και να πλησιάσει στο 56-51 αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Χουέρτας, όμως, ήταν ασταμάτητος και με το 6ο του τρίποντο έδωσε… αέρα 10 πόντων στη Μπαρτσελόνα, αλλά ο Φώτσης με νέα «βόμβα» έξω από τα 6.75 κατέβασε τη διαφορά στο -7 (63-57) με το κλείσιμο της 3ης περιόδου.

Με καλή αντίδραση στο προσπέρασμα των γηπεδούχων και παρά τα γρήγορα φάουλ των Γκιστ και Σλότερ (από 4 ο καθένας) ο Παναθηναϊκός επανήλθε και με τρίποντο του Φώτση περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη πλησίασε στο καλάθι (72-70).

Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι «πράσινοι», αλλά δεν κατάφεραν να προσπεράσουν κι έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο Top 16.

Κορυφαίος του τριφυλλιού ήταν ο ΝτεΜάρκους Νέλσον με 16 πόντους.