Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α1 του μπάσκετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος εκτός έδρας με 65-90 το Αιγάλεω. Οι “ερυθρόλευκοι”, που αγωνίστηκαν χωρίς τους δύο ψηλούς, Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και Νίκολα Βούισιτς, προβληματίστηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκαν με 24-20. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βρήκε τα πατήματά της στο γήπεδο και μετέτρεψε το παιχνίδι σε υπόθεση για ένα ρόλο.

Στην πρώτη περίοδο το Αιγάλεω εκμεταλλεύτηκε την κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού και ξέφυγε με επτά πόντους 17-10 στο 6ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης με κινήσεις από τον πάγκο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ με 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδωσε μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, κυριάρχισε στα ριμπάουντ και έκλεισε το ημίχρονο με 27-46.

Η τρίτη περίοδος είχε… άρωμα Τζος Τσίλντρες. Ο Αμρικάνος του Ολυμπιακού προσέφερε θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα, αλλά και ουσία, καθώς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 41-65. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Παναγιώτης Γιαννάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Κώστα Σλούκα και στον Πελεκάνο. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 27-46, 41-65, 65-90

Αιγάλεω (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κρστιτς 1, Σούλης 4, Γκόλντγουαϊρ 14 (1), Κουπίδης 9 (2), Πάτερσον 5 (1), Χόχλερ 2, Μαγγουνής 2, Αγγελόπουλος Ν., Μπρέισι 14 (1), Καλλινικίδης 3, Αγγελόπουλος Δ., Γκιζόγιαννης 11 (3).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1), Πελεκάνος 11 (3), Τσίλντρες 16, Έρτσεγκ 8, Τεόντοσιτς 2, Μπουρούσης 11 (1), Χαλπερίν 5 (1), Γκριρ 9 (1), Πρίντεζης 14 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Βουγιούκας 2, Σλούκας 2.