Aποφασιστικό βήμα πρόκρισης έκανε το Περιστέρι στο Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν την Τρίτη με 72-67 της Μόρναρ Μπαρ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, γράφοντας το «2 στα 2» επί των Μαυροβούνιων.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου, η οποία επέστρεψε στις νίκες, βελτιώνοντας σε 7-5 το ρεκόρ του στον Γ’ όμιλο, θα «σφραγίσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση με νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί (28/1) κόντρα στην Μπάμπεργκ.

Ο αγώνας

Η δυναμική εκκίνηση του Περιστερίου, το οποίο στο 10΄ προηγήθηκε με 21-9, βοήθησε την ελληνική ομάδα να αντέξει στην αντεπίθεση των Μαυροβούνιων και να «αρπάξει» μία πολύτιμη νίκη, που την κρατά στην τετράδα του Γ’ ομίλου.

Με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, οι «κυανοκίτρινοι» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (41-29), αλλά η αδυναμία τους στα επιθετικά ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο, συνέβαλε ώστε οι Μαυροβούνιοι να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 4-17 και να προσπεράσουν στο 28΄ με 45-46.

Ωστόσο, η ευστοχία του Βασιλόπουλου από τα 6.75 (2 κολλητά τρίποντα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου) έβαλε το Περιστέρι και πάλι σε τροχιά νίκης (56-48 στο 30΄).

Στον επίλογο του αγώνα, η Μόρναρ Μπαρ πάλεψε για νέα ανατροπή, ισοφάρισε σε 67-67 στο 1:28′ πριν από τη λήξη, αλλά η άμυνα της ελληνικής ομάδας και το… γκολ φάουλ του Μορέιρα χάρισαν στο Περιστέρι τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Γιανίκ Μορέιρα με 16 πόντους, ενώ ο τίτλος του MVP απονεμήθηκε στον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (11π.), για τις προσπάθειες του σε άμυνα και επίθεση.

Από τους Μαυροβούνιους των 13 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (21/60) ξεχώρισε ο Σιντ Σέχοβιτς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 6, Μορέιρα 16, Βασιλόπουλος 11 (3), Χάτσερ 2, Γκρέι 11 (3), Κάζινς 5, Μπλέικ, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 2, Καράμπελας 8 (2), Κίνγκλσεϊ 6.

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ (Παβίσεβιτς): Χάρις 8 (2), Σέχοβιτς 21 (2), Μάρκοτα, Βράνιες 3 (7ριμπ.), Μπιέλιτσα 10 (2), Νίνταμ 12 (2), Γέλενιτς, Μούγκοσα, Πάβιτς 13 (1τριπ., 10ριμπ.), Μπέγκιτς, Βουγιόσεβιτς.