Η παραγωγικότητα της ΑΕΚ έκανε τη διαφορά στον δεύτερο «μικρό» τελικό, με την Ένωση να ισοφαρίζει τη σειρά με τον Προμηθέα Πατρών σε 1-1. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 113-101 των Αχαιών στο ΟΑΚΑ, πριν η σειρά επιστρέψει στην Πάτρα για το Game 3 (6/6, 18:00).

Από τους νικητές, στους 42 πόντους με 9/11 τρίποντα σταμάτησε το… κοντέρ του Ντάριλ Μέικον, με τους 45 του Τζιάν Κλαβέλ από τον Προμηθέα να μην είναι αρκετοί…

Με τις άμυνες να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα και την ΑΕΚ να βρίσκει γρήγορα ρυθμό από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι σήκωσαν από τα πρώτο λεπτά κεφάλι στο σκορ και δεν αγχώθηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (56-51).

Η Ένωση, πάντως, φρόντισε από την τρίτη περίοδο να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και το πέτυχε. Ενεργοποιώντας την άμυνα και έχοντας διάρκεια στην επίθεση, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 16-6, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 27΄ στο +15 (72-57).

Με τον Μέικον να ευστοχεί σε ακόμη πέντε τρίποντα στον επίλογο του αγώνα, διάστημα που σημείωσε τους 22 από τους 42 συνολικά πόντους του, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 113-101.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 42 (9), Γιάνκοβιτς 11 (3), Κατσίβελης 5 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Γόντικας 12, Μορέιρα 14, Ματσιούλις 6, Ζήσης 4, Γκίκας 12 (2), Μωραϊτης.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελίς 7, Κλαβέλ 45 (6), Φορντ, Χριστοδούλου 5 (1), Τζέριαν Γκραντ 16 (1), Τζεράι Γκραντ 6, Αγραβάνης Γ 9 (1), Κουρουπάκης 2, Γιαννόπουλος 4 (1), Μπαζίνας 5 (1), Τανούλης 2.