Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ΑΕΚ από τη Γαλλία απέναντι στην Ντιζόν, για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Champions League.
Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και ειδικά με την παρουσία της στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου είχε επιμέρους σκορ 32-15, η «Ένωση» επικράτησε την Τρίτη με 90-80 των γηπεδούχων, φτάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.
Ο «δικέφαλος», ο οποίος προερχόταν από την ήττα στην Πάτρα, με… θύτη τον Προμηθέα, στο πρώτο ημίχρονο του αποψινού ματς ήταν και πάλι κακός στην άμυνα, έκανε παιδικά λάθη, κι έτσι μοιραία βρέθηκε να χάνει με 36-24, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με -8 (46-38).
Πάντως η ομάδα του Μπάνκι εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο παρκέ στο δεύτερο μισό του ματς και, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο διάστημα αυτό, έφτασε στο σπουδαίο «διπλό» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάντερ, που είχε 25 πόντους με 12/12 εντός παιδιάς (!), κατέβασε 11 ριμπάουντ (9 επιθετικά!) και έκανε 4 κλεψίματα.
Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού σέντερ οι Ρατάν-Μέις (15 πόντοι), Λαρεντζάκης (10 πόντοι, 9 ασίστ), Ματσιούλις (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρόος (10 πόντοι, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Σάκοτα (11 πόντοι).
Τα δεκάλεπτα (πρώτη η γηπεδούχος): 24-22, 46-38, 61-70, 80-90.
ΝΤΙΖΟΝ (Λενάμ): Σασάνγκ 18 (7/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Εμεγκανό 13 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χόλστον 20 (4), Λελούπ 3 (1), Γουέρ 14 (6/8 δίποντα), Άρνολντ 3 (1), Ζουλιέν 5 (1), Λουμ, Πίρσον 4 (1/6 δίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 5 (1), Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν-Μέις 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Σαντ-Ρος 10 (3), Γιαννόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα), Ρόμπερσον 2